Birçok kadın, vücut bütünlüğünün zaman içerisinde olumsuz yönde değişmesinden mustariptir. Kendi bedenleri üzerinde kontrol sahibi olmayı ve anatomilerinin daha iyi görünmelerini istemektedir. Estetik düzenlemeler, tıbbi veya bireysel tercihlere yönelik yapılmaktadır. Genital bölgede gerçekleştirilmesi mümkün olan bir dizi uygulamalar kozmetik jinekoloji olarak adlandırılır. Dış görünümü iyileştirmek, işlevsellik kazandırmak ve genital bölgede oluşan deformasyonları gidermek için oldukça önemlidir.

Kozmetik jinekoloji nedir?

Kozmetik jinekoloji, estetik prosedürlerinin bir alanıdır. Özellikle son beş yıl içerisinde gelişen ve büyüyen birtakım uygulamalar bütünüdür.

Vücudun birçok bölümü için kullanılan estetik operasyonları, kozmetik jinekolojiyle birlikte genital bölgeyi iyileştirme amacıyla yapılmaktadır. Bununla birlikte, genital bölgedeki kozmetik - estetik prosedürler sadece dış görünüş için değil, aynı zamanda cinsel yaşamı etkileyen ve yaşam kalitesini de değiştiren fonksiyonel sonuçlar için uygulanmaktadır. Genital işlemlerin fonksiyonel etkileri için önemlidir. Bu prosedürler kadınların yaşam rahatlığını destekleyebilir.

Kozmetik jinekoloji kimlere yapılır?

Vulvar veya vajinal alanlarının görünümünden, hissinden veya işlevinden memnun olmayan herhangi bir kadın, kozmetik jinekolojik cerrahileri için aday olabilir.

Kozmetik jinekoloji operasyonları ile iyileştirilebilecek problemler şunlardır:

Genişlemiş veya asimetrik labia (dudak),

Vulvar bölgenin şişmesi, kırışıklıkları,

Vulvanın rahatsız edici görünümü,

Artmış enfeksiyon veya tahriş,

Doğum, kilo değişiklikleri veya sağlık koşulları nedeniyle oluşan vajinal gevşeklik,

Kayıp doku ve kas gerginliği,

Yakınlık hissi kaybıyla daha geniş bir vajinal açıklık,

Vajinanın hissi veya işlevi nedeniyle cinsel birliktelikten utanma,

Vajinada doku şişmesi,

Mesane veya bağırsakta zorluk,

İlişkiyle birlikte ağrıya veya kanamaya neden olan küçük, sıkı bir vajinal açıklık.

Kozmetik jinekoloji prosedürleri nelerdir?

Jinekoloji alanında uzmanlık yapmış hekimler veya yalnızca plastik cerrahiler kozmetik jinekoloji prosedürlerini gerçekleştirememektedir. Bu alanda yetkin olmak için ek eğitim ve cerrahi hacme ihtiyaç vardır. Kozmetik jinekoloji, estetik vajinal cerrahi veya vajinal gençleştirme olarak bilinir ve aşağıdakileri ameliyatları içerir:

Labiaplasti,

Vajinoplasti,

Perineoplasti,

Klitoral kaput azaltma,

Himenoplasti.

Genital alanda işlevsellik kazandırmak ve sağlık koşullarını iyileştirmek için uygulanabilecek operasyonlar ise şöyledir:

Sistoseller (ön vajinal prolapsus (sarkma) onarımı),

Rektoseller (arka vajinal prolapsus (sarkma) onarımı),

Serviks veya vajina onarımı (vajinal apikal prolapsus),

İdrar kaçırma tedavisi.

Kozmetik jinekoloji sonrası doğum yapılabilir mi?

Kozmetik vajinal cerrahi sonrası vajinal doğum için herhangi bir engel yoktur, ancak bazı endişeler mümkündür. Vajinal doğumda, vajinal ve vulvar dokular gerilip yırtılabilir. Zarar gören dokular doğumdan sonra iyileşecek olsa da, operasyon sonrasındaki gibi hissedilmeyebilir veya işlev görmeyebilir. Kozmetik jinekolojinin sezaryen doğum üzerinde olumsuz bir etkisi ise bulunmamaktadır.

Kozmetik jinekoloji operasyonları riskli midir?

Genital alanın görünümünü ve işlevini geliştirmek, beden imajı ile birlikte genel sağlık için önemlidir. Uzman hekimler tarafından doğru tekniklerle uygulandığında riskli durumlarla karşılaşılmamaktadır. Enfeksiyon, kan kaybı, organ yaralanması, ilaç reaksiyonları, anestezi komplikasyonları bu tür ameliyatlarda nadir görülen komplikasyonlardır. Operasyonun sonucundan memnun olmama gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına hasta ve doktor arasında sağlıklı bir iletişim kurulduğundan emin olunmalıdır.

Kozmetik jinekoloji ameliyatlarının maliyeti nedir?

Kozmetik jinekoloji prosedürleri, genellikle birçok uygulamanın aynı anda gerçekleştirilmesiyle meydana gelir. Örneğin; çoğu durumda bir kadının hem labiaplasti hem de vajinoplasti işlemlerine ihtiyacı vardır.

Fiyatlandırma sistemi her bir işlem için farklıdır ve operasyon öncesinde hangi işlemlerin gerekli olduğu dikkatle incelenmelidir. Operasyon esnasında ve sonrasında ihtiyaç duyulan anestezi sağlayıcıları, cerrahi merkezler, laboratuvar çalışmaları ve bazı reçeteler gibi göz önünde bulundurulması gereken ek maliyetler olabilir. Maliyet ve kişiye uygulanacak işlemler hakkında detaylı bilgi, prosedürün uygulanacağı sağlık kuruluşundan alınabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!