Koroner bypass – baypas ameliyatı

Koroner bypass – baypas ameliyatı

Koroner baypas, (Açık Kalp Ameliyatı) tıkanan ve kalp kasını yeterince besleyemeyen koroner arterlerin, vucudun başka yerlerinden alınan damarlar vasıtasıyla bir nevi köprü atılmasıdır. Tıkalı bölgenin etrafından dolanarak koroner artere yeni bir damar dikilir. Böylelikle kan akımı sağlanarak kalbin beslenebilmesi ve oksijenlenmesi sağlanır. Vucudun diğer yerlerinden çıkarılan damarlar vucuttaki kan akımında bir aksamaya sebep olmazlar. Görüldüğü üzere vücudumuzda kalbimiz için yedek damarlar da bulunmaktadır. Göğüs duvarının iç kısmından arter grefti alınabilmektedir.

Çoğu zaman ise safen denilen toplar damarlar bacak iç kısmından  çıkarılarak greft olarak kullanılır. Yani baypas bu damarlar vasıtasıyla yapılır. Aynı şekilde Ön koldan ve mide arterinden damar alıp kullanmak da mümkündür.

Genellikle kalp durdurularak, vücut kalp-akciğer makinesine bağlanır. Vücudun tüm fonksiyonları devam ederken duran kalp üzerinde baypaslar yapılır. Bu esnada vücudun tüm ihtiyaçları makine tarafından ölçülmekte ve karşılanmaktadır.

Çalışan kalp üzerinde baypas ameliyatı da yapılabilmekte bu durumda ise makineye bağlanmadan ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ancak her iki yöntem arasında operasyon sonrası bir fark görülmemektedir.

Baypas sonrası hastaların vücut kondisyonlarına göre 1-3 gün arası bir yoğun bakım süreci olabilmektedir. Daha sonra yatan hasta servislerinde takip edilen hastalar 1 hafta içerisinde taburcu edilmektedir. Medikal tedavileri uygulanan hastalar belli periyotlarda kardiyologlar tarafından takip edilmelidir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Faruk Hökenek, 1970 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Dr. Hökenek, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olarak tıp doktoru unvanını aldı. Kalp ve Damar Cerrahisi üzerine olan ihtisasını öğretim üyeleri: Prof. Dr. Ertan Onursal, Prof. Dr. Aydın Kargı, Prof Dr. Enver Dayıoğlu, Prof Dr. Emin Tireli, Doç Dr. Ufuk Alpagut öncülüğünde doğumsal, erişkin kalp ameliyatları ve damar ameliyatlarında bulunarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda tamamladı. Uzmanlığını almasının ardından 2001 yılında İstanbul Memorial Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi departmanında göreve başlayan Dr. Hökenek, aktif olarak erişkin ve doğumsal kalp cerrahisi ameliyatlarında Doç. Dr. Barbaros Kınoğlu başkanlığında ...

Etiketler
Açık kalp ameliyatı
Doç. Dr. Faruk Hökenek
Doç. Dr. Faruk Hökenek
İstanbul - Kalp Damar Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube