Kilo verdiren 12 yöntem

Kilo verdiren 12 yöntem

1-İçeriğini,hazırlanışını,pişirilme ve servis sürecini bilmediğiniz mutfaklarda hazırlanmış yemekleri tüketmeyin. Bu konuda asla taviz vermeyin. Vücudunuzu bu süreçlerden başarıyla geçmiş gıdalarla besleyin.

2-Evde oturmak yerine dışarıya çıkmak için kendinize bir sebep bulun ya da yaratın. Bu sayede gün içerisinde fiziksel olarak aktif olun ve vücudunuzu hareket ettirecek işlere odaklanın.

3-Hava karardıktan sonra yüksek kalorili ve hazmı zor gıdalar tüketmeyin. Bu alışkanlık size ömür boyu lazım olacak sorunsuz bir sindirim sistemini hediye eder.

4-Sosyal olarak aktif olmaya çalışın. Hobileriniz ile ilgili kurslar veya kendinizi geliştirebileceğiniz yeni bir dalda eğitim almaya başlayın.Toplum içerisinde sosyal olarak var olduğunuzu görmek ve kendinize yeni birşeyler katmak ruhunuza iyi gelecek var olan stres seviyenizi azaltacaktır.Böylelikle stressiz ruhunuz ve gevşemiş bedeniniz daha az yemek yemeye odaklanacak, daha çok uğraşlarına yönelecektir.Unutmayın ne kadar boş vakit,o kadar buzdolabına yönelme eğilimi demektir.

5-Az kalori almanın ve hızlı bir şekilde doymanın en güzel yolu midenin küçük olmasıdır. Midenizin her öğün için, iki avucunuzu yumruk yapıp birleştirdiğinizde oluşan hacim kadar yemeğe ihtiyacı vardır,daha fazlasına değil. Onu zorlayarak günden güne esnemesine ve büyümesine izin vermeyin. Böylelikle zayıflama yolunda büyük bir adım atarak daha az yemek ile doymayı öğreneceksiniz.

6-Yoga yapın. Açlık hislerini azalttığı ispatlanmıştır. Üstelik kadınlarda ki selülit problemine karşı da oldukça etkilidir.

7-Günde sadece 15 dk koşmayı deneyin.Kısa süre içerisinde bedeninizde ki yükselen enerjiyi,azalan halsizlik hislerini ve incelen bedeninizi görmeye hazır olun.

8-Çok sevdiğiniz yalnız yüksek kalorili olan bi yemek tercih ettiğiniz sırada dörtte birini tüketiniz.Ve geri kalan seçenek mutlaka haşlanmış veya çiğ sebze olsun. Böylece hem damak zevkinize hitap edecek hem de zayıflama programınızı bozmamış olacaksınız.

9-Spor salonunda spor yapmak, koşuya ya da yürüyüşe çıkmak size bir yük gibi geliyorsa kendinize sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir play list hazırlayabilirsiniz. Aktivite sırasında sevdiğiniz şarkıları dinleyerek kendinizi motive edin. Böylelikle fazla enerji harcamak size bir yük gibi gelmekten çıkacak, zevk alınan bir aktiviteye dönüşecektir.

10-Buzdolabınızı alışkanlık olarak bulundurduğunuz yüksek kalorili yiyeceklerden temizleyin. Kilo vermenin en temel şartı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmektir ve bu her evde mutfak ve buzdolabından başlar.

11-Her sabah bol protein ve tahıl ağırlıklı en az 300 kalori içeren kahvaltı yapmayı unutmayın.Gün boyu enerjik ve hızlı metabolizmanızı buna borçlu olacaksınız.

12-Tuzlı yiyeceklerden uzak durun. Ödem kalıcı olmasa dahi fiziksel olarak görüntünüzü etkileyecek, özellikle el, ayak ve suratınızda şişmelere sebep olacaktır. Her yemeğe tuz atmayı bırakın ve kendinizi gerçek olmayan şişlikler ile kötü hissetmeyin.

Diyetisyen Elif Fedakar

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Elif Fedakar

Dyt. Elif FEDAKAR, 1990 yılında doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini İstanbul Haydarpaşa Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiştir ve Dyt. unvanı almıştır. Lisans eğitimi süresinde Yapı Kredi Spor Klubü’nde adölesan beslenmesi ve faaliyetleri konusunda eğitim koçluğu görevini üstlendi ve başarı sertifikası aldı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nde ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nse Klinik Diyetisyen olarak aktif görev yapmıştır. Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Klinik Çocuk Diyetisyeni olarak stajını başarıyla tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Kurum Mutfağı'nda Kurum Diyetisyeni olarak çalışmıştır. Ayrıca lisans eğitimi boyunca Yeme Bozuklukları, Gebe ve Emzikli Beslenmesi, Diyabet Hastalarında Beslenme ve daha bir ...

Etiketler
Kilo verme yöntemleri
Dyt. Elif Fedakar
Dyt. Elif Fedakar
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube