Çağımızın en büyük problemi obezite olmasına rağmen yine de kilo alamama ile ilgili sıkıntı çekenler de var. Hem de gözardı edilemeyecek ölçüde. kilo alamama problemi bazen beraberinde seyreden bir psikolojik hastalık yüzünden olabilmekte. Bazen de fizyolojik olarak vücuttaki bazı sorunlar yüzünden kilo alamama gerçekleşmektedir. Öncelikle sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeliyiz ki çözümü bulabilelim. Fizyolojik temelli zayıflık sorunu ile psikolojik temelli zayıflık sorunun tedavi şekli tamamen birbirinden farklıdır. Halk arasında zayıflamak için söylenen az ye spor yap gibi klişeler kilo almak isteyenler için de yemezsen kilo alamazsın tabii şeklinde tekrarlanır. Şimdi bu kilo alamama sorununun içeriğine bir bakalım. Kilo alamıyorsunuz peki ama neden ? onu bir tespit edelim mi?

Anoreksia nevroza ya da blumia nevroza yüzünden kilo alamayan kişi sayısı medyanın etkisiyle artış göstermektedir. Değişen güzellik kriterleri özellikle genç kızlarımızı ve erkek çocuklarımızı hastalıklı derecede zayıf olmanın daha güzel olduğuna inandırmakta, sonuçta gençlerimiz sağlıksız diyetler ve ilaçlarla zayıf olmaya itilmektedir. Daha çocukluk döneminde aslında masumane duygularla kızların ellerine verdiğimiz barby ve cindy bebekler onların beden algısını zayıflık güzeldir yönünde değiştirmek için ilk adım olmaktadır. Aynı şekilde ken bebekler de erkek çocuklara yetişkin erkek idolü olarak kavratılmaktadır. çocukluktan beri, ilk önce bebeklerle güzel olmanın nasıl olduğunu kafasında yanlış şekillendiren çocuk, ergenlik döneminde ya yediklerini kusarak ( blumia ) ya da daha disiplinli olanlar da az yiyerek (anoreksia) zayıf kalmaya çalışmaktadır. Sonuçta çocuklar, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini alamadığı için zayıf olmanın yanı sıra psikolojik, mental, fizyolojik ve hormonal gelişimini de tam olarak tamamlayamazlar. İlerleyen dönemlerde kalıcı olabilen hastalıklara yakalanma riskleri artar. İlk önce çocuklara bu açıdan dikkat etmeli ve güzellik ve sağlık kavramlarını, sağlıklı beslenmenin neden önemli olduğunu anlatmalıyız. Anoreksia ve blumia psikolojik temelli kilo alamama sorunlarıdır ve tedavisi ancak psikoterapi eşliğinde beslenme tedavisi ile kilo alımı sağlanmasından geçer.

Fizyolojik temelli kilo alamama sorunlarından en çok bilineni, troid bezinin çok çalışması sonucu, troid hormonlarının fazla salgılanması ile vücut hızının artmasını sağlayan ve hastanın kilo almasına engel olan hipertroidi hastalığıdır. Tek etkisi kilo alamama olmayıp taşikardi, sinirlilik, ani öfke nöbetleri ve ilerleyen durumlarda göz küresinin dışarı bombelenmesi ile karakterize bir hastalıktır. Tedavisi bir endokrin uzmanı kontrolünde ilaç tedavisi ve beslenme tedavisi ile olur.

Fizyolojik temelli kilo alamama problemlerinden biri de bağırsak parazitidir. Gaitada 3 hafta üst üste parazit yumurtası bakılarak kolayca tespit edilebilir. Tedavisi bir dahiliye uzmanı eşliğinde ilaç tedavisi ve beslenme tedavisi ile olur.

Beslenme davranışı bozukluğundan kaynaklanan kilo alamama problemi ise kalıcı davranış değişikliği ve beslenme tedavisi ile tedavi edilir. Eğer ki iştahsızsanız, sinirlenince ya da üzülünce yemek yiyemiyorsanız, bütün gün işte veya yoğun olduğunuzda yemek yemiyor akşam eve gelince de çok az yiyip hemen doyuyorsanız vücudunuzun yavaş yavaş doğru beslenmeye alıştırılması gerekmektedir. Bunun için yine size uygun bir beslenme programı diyetisyen tarafından belirlenir ve yavaş yavaş sağlıklı bir şekilde kilo alımınız gerçekleştirilir.

Duygusal açlık dediğimiz sinirlenince yeme probleminin tam tersi duygusal tokluk hissiniz varsa, yani sinirlenince, üzülünce ya da çok sevinince iştahınız kesiliyorsa yine bu durumda bir psikoloğa gidip duygu durumunuzla baş etmenin doğru yollarını öğrenmenizde fayda var.

Tedavi ancak istikrarlı olursa başarı sağlanır. Kısa sürede kilo veremeyeceğiniz gibi kısa sürede kilo almayı beklemek de yanlış bir tutumdur. Halk arasında tatlı ve yağlı besinler yiyerek kilo alımı olacağı düşüncesini uygularsanız , bu yanlış beslenme sizin başka hastalıklarla uğraşmanıza sebep olur. Sağlıklı kilo artışı yağ ve kas dokusunun her ikisinden de olmalıdır. Bunu da ancak vücut analizinizi yaptırarak anlayabilirsiniz. Kilo almak için bol şekerli, bol yağlı ve basit karbonhidratlardan zengin bir beslenme ile ancak dengesiz yağ dokusu artışı ve diyabet hastalığına sahip olursunuz.

Kilo alma programına başlamadan önce gerekli kan testlerinizin yapılması gerekir. Çıkan sonuçlara göre kilo almanıza engel bir durum olup olmadığı anlaşılır. Eğer var ise doktor tedavisi de almanız gerekir. Diyetisyeniniz çıkan kan testi sonuçlarınıza göre eksiklik durumunuzun olup olmadığına göre, günü kullandığınız saatlere, çalışıp çalışmadığınıza, spor yapıp yapmadığınıza, fiziki olarak hareketli olup olmadığınıza, sevdiğiniz ve sevmediğiniz besinlere, yaşınıza, cinsiyetinize, alışkanlıklarınıza ve sosyo ekonomik durumunuza göre bir beslenme programı oluşturacaktır. Bu beslenme programına uyarak sağlıklı bir şekilde ve sağlıklı bir sürede kilo alımınız gerçekleşecektir.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!