Kellik (androgenetik alopesi) ve dhı ( kalem tekniği) ile saç ekimi
Kellik (androgenetik alopesi) ve dhı ( kalem tekniği) ile saç ekimi

Androgenetik alopesi(AGA,Olağan kellik, erkek/bayan tipi kellik), kadın ve erkeklerde saç kaybına sebep olan tüm dünyada %23-87 arasında değişen sıklıkta görülen, ilerleyici, genetik kalitım özelliği gösterebilen, önemli sosyal etkileri olabilen bir hastalıktır.

Beyaz erkekleri içeren bir çalışmada; 30’lu yaşlarda %30, 50’li yaşlarda %50 oranında saptanmıştır. Kadınlar üzerinde yapılan benzer bir çalışmada ise; 20’li yaşlarda %12, 30^lu yaşlar sonrasında ise %30 oranında saptanmıştır.

Tedavisinde; minoksidil, siproteron asetat, flutamid gibi ilaçlar kullanılsa da, hem ilaçların yan etkileri hem de bırakıldığında saçların tekrar dökülmeye devam etmesi sebebi ile günümüzde çok tercih edilmemektedir.

Günümüzün en etkin tedavi olarak saç ekimi ön plandadır. Dünyada giderek daha fazla sıklıkta tedavi de kullanılan, doktor ve sağlık ekibi tarafından yapılan bir operasyon olan saç ekiminde, ense bölgesinde ki dirençli saç kökleri toplanıp, kelliğe ya da saçlı deride seyrelmeye neden olmuş alana ekilir.

Saç ekiminde kullanılan 3 temel yöntem kullanılmaktadır..

FUT tekniğinde , ense bölgesinde belli bir genişlikte deri ile beraber kıl kökleri çıkartılır. Çıkartılan deri parçasından kıl kökleri ayrıştırılır ve kanal yöntemi ( 1 mm lik keskin uçlu iğnelerle kanal açılması) ile ekim yapılır. Açılan kanalların kıl köklerinden geniş olması sebebi ile, saç ekim sonrası kıl köklerinin yön değiştirmesine sebep olabilir. Kanal yöntemi ile ekim yapılması doğal saç görünümünü her zaman sağlamayabilir. Önemli bir diğer dezavantajı ise ense bölgesinde alınan deri parçasına bağlı yara izinin kalmasıdır.

FUE tekniğinde; enseden teker teker toplanan kıl kökleri, FUT tekniğinde olduğu gibi kanal yöntemi ile 1 mm lik kanallar açılarak yapılır. Yine FUT tekniğinde olduğu gibi, bu teknikte de doğal saç görününümü sağlanamayabilir.

İMPLANTER PEN DHI SAÇ EKİMİ tekniğinde ise; ense bölgesinden toplanan kıl kökleri, kıl koruma haznesi bulunan özel bir kalemin uç kısmına yerleştirilir. Saçlı deride ekim yapılacak kellik alanına 1 mm’den küçük Implanter Pen kaleminin uç kısmı batırılır ve geri çekilirken korunaklı hazne içerisinde ki kıl kökü hiçbir zarar görmeden ekilmiş olur. Saç kaybına sebep olmadan, en yüksek verimlilikte saç ekiminden sonuç almamızı sağlar. Implanter Pen kalemleri sayesinde; hem ekim alanında hiçbir iz oluşmaz, hem de kıl köküne yön verebilme kabiliyeti çok daha yüksek olduğundan, doğal saç çizgisene uygun saç ekimi yapılır. 1 mm’den küçük Implanter Pen kalem uçları sayesinde morarma, kanama oluşmaz ve bu sayede çok daha hızlı iyileşme, sosyal hayata dönüş sağlar.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!