Kekemeliğin erken dönem tespitinde özellikle annelere babalara, ailelere büyük görevler düşüyor. Aile çocuğun sosyalleşmesinde, psikolojik, fiziksel gelişiminde, davranış sürecinin oluşumunda tartışmasız en önemli bir faktördür. Çocuk ilk dönemlerde konuşmaya başlar. Aile çocuğun ne söylediğine, nasıl söylediğine odaklanır. Bu konuşma döneminin ayrı bir özelliği vardır. Bu süreçte çocuklarda düşünme hızı, konuşma hızından fazladır. Bundan dolayı çocukta geçici kekemelik veya konuşma bozuklukları görülebilir.

Bazı anne babalarsa, çocuğun bu dönemde yaşıtlarından farklı konuştuklarını tespit edebilirler. İşte bu ilk izlenim sonrasında çocuğun konuşmasında bir bozukluk olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için hemen bir uzmanla görüşmek gerekir. Bu dil gelişim sürecinde aileler çocuğun ruhsal ve duygusal gelişimi için huzurlu, güvenli, sevecen ortamlar oluşturmalıdır. Baskı, şiddet, gerginlik, sevgi yoksunluğu çocuğun dil gelişimini çok olumsuz etkiler. Erken dönemde tespit edilen kekemelik uzman gözetiminde kolayca ortadan kaldırılabilir.

Eğer kekemelik başlamışsa acilen bir psikolojik destek alınmalıdır. Çocuklarda kekemelik riski ergenlik dönemine kadar devam ediyor. Ergenlik döneminden sonra bir insan kolay kolay kekeme olmaz.


Gaziantep Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!