Genellikle erkek çocuklarında daha sık görülen doğumsal kasık bölgesi hastalıklarına erken müdahale etmek gerekiyor.

En sık karşılaşılan kasık bölgesi hastalığı fıtık dır. Anne karnındayken bebeklerin yumurtalıkları karnın içine yakın bir bölgede böbrekler hizasında bulunur ve daha sonra aşağıya iner. Erkek yumurtalığı torbaya doğru inerken beraberinde karın içini kaplayan zardan (periton) bir keseyi de kasık kanalına doğru götürür. Bu kese kapanmadığı zaman fıtık oluşumuna yol açar. Karın içerisinde kapanmayan bu kanala bir organın giriyor olmasına da fıtık adı verilir. Bu kanaldan su geçmesi ile de “su fıtığı” adı verilen fıtık çeşidi oluşur.

KASIKTA ŞİŞLİK VE FITIK

Aileler genellikle kasıkta ve torbalarda şişlik şikayeti ile hastaneye başvuruyor. Fıtık için teşhiste en önemli nokta fiziki muayenedir. Fıtık olduğu zaman yani bağırsak ve karın içerisindeki herhangi bir organ fıtık kesesi içine geçerse en kısa sürede ameliyat etmek gerekiyor. Su fıtığı olduğu zaman ise duruma göre bebek bir buçuk iki yaşına gelene kadar beklenebiliniyor. Eğer durum geçmezse cerrahi müdahale yapılıyor. Fıtık ameliyatlarında kasıktan bir buçuk ya da iki santimlik bir kesi yapılıyor ve işlem 15-20 dakika arasında sürüyor.

İNMEMİŞ TESTİS

Bunun dışında bebeklerde inmemiş testis adı verilen hastalık görülebiliyor. Normalde yumurtalar çocuk doğduktan sonra torbalara inmiş olması gerekiyor. Eğer yumurtalar torbaya inmemiş olup kasık bölgesinde veye daha yukarıda kalırsa, bebek bir yaşına gelene kadar kendi kendine inme olasılığı olduğu için, bekleniyor. Eğer bir yaşından sonra inmezse, bebek ameliyat ediliyor ve testisler normal yerine yerleştiriliyor. Yeni literatürde inmemiş testis ameliyatlarını artık altı aydan sonra da yapılabileceği belirtiliyor. İnmemiş testis ameliyatlarında yine kasıktan bir buçuk ya da iki santimlik bir kesi yapılıyor ve işlem yarım saat sürüyor. Yumurta çevre dokulara yapışık olduğu için ameliyat sırasında yapışıklığı giderildikten sonra, eğer varsa kesesi bağlanıyor. Bağladıktan sonra da testis normal yerine yerleştiriliyor.

Her iki ameliyatta da hasta aynı gün içinde taburcu edilebiliyor. Hastalara herhangi bir antibiyorik verilmiyor. Gerekirse ağrı kesici veriliyor.

AİLELER DİKKATLİ OLMALI

Aileler erkek çocuklarının yumurtalarını torbada göremiyorlarsa ya da incelediklerinde ellerine gelmiyorsa muhakkak bir uzmana başvurmaları gerekiyor. Ayrıca, her iki torbayı karşılaştırdıklarında bir torba diğerine göre daha büyükse ve kasık bölgesinde şişlik görülürse de mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına gidilmeli. İnmemiş testis ya da fıtık sorunu olabileceği göz önünde bulundurulmalı.

İnmemiş testis sorunu tedavi edilmezse ileriki yıllarda testis kaybolabiliyor ve kanserleşebiliyor. Fıtık fark edilmez ise ve herhangi bir organla boğulma yaparsa da basit bir operasyonla halledilebilecek sorun ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

SÜNNETTEN ÖNCE MÜDAHALE EDİLMELİ

Bunun dışında bebekte genital bölgede de sorunlar olabiliyor. Pipide birçok hastalık olabiliyor ve bunların birçoğu da dışarıdan fark edilmeyebiliyor. Bu sorunlar, pipi deliğinin aşağıda olması, pipide eğrilik, pipide yamukluk gibi doğuştan olan ve muhakkak bir uzmanın görmesi gereken sorunlar.

Bu farklılıklar fark edilmez ve çocuk sünnet ettirilirse, çocukta sonra geri dönüşümü olmayan sonuçlar doğabilir. Bu tarz problemlere çocuk sünnet olmadan müdahale edilmesi gerekiyor. Halk arasında peygamber sünneti olarak da bilinen eksik sünnet derisi ile doğan bebeklerde pipi deliği normalde olması gereken yerin aşağısında olabiliyor. Bu tarz sorunlarda bebek ameliyat edilirken var olan sünnet derisi kullanılıyor. Bebek daha evvel sünnet olmuşsa bebek bu şanstan mahrum oluyor.

Bebek sünnet edilirken aynı zamanda peniste öne doğru eğrilik ya da sağa ve sola yatma gibi bozukluklar varsa sünnet işlemi ile birlikte bu durum düzeltiliyor. Bu işlemlerin mutlaka konusunda uzman, ehil ellerde yapılması gerekiyor.

Bu tarz problemler tedavi edilmezse çocuk cinsel ve sosyal hayatında sorunlar yaşayabiliyor. Ayakta idrar yaparken idrarını üstüne yapma veye yana yapma durumu olabiliyor.

SPOT: Bebek sünnet edilirken aynı zamanda peniste eğrilik ya da sağa ve sola yatma varsa sünnet işlemi ile birlikte bu durum düzeltiliyor.


Yalova Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!