Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty)

Sıklıkla kadınlarda olmakla birlikte, erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkması ve gevşemesi nedeniyle karın derisi yağları ve kasları toplamak ve yeniden eski anatomisine döndürmeyi amaçlayan bir ameliyattır. Kadınlarda en önemli etken geçirilmiş hamileliklerdir. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı fırlak ve sarkık görünür. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa “abdominoplasty” ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

İdeal çözüm, tıp litaratürün de “abdominoplasty (karın germe)“ adıyla anılan estetik karın ameliyatıdır. Bu ameliyatı olmak için daha çok hamilelik sonucu oluşan çatlaklar ve sarkmalardan kurtulmak isteyenlere yapılır. Karın derisini gevşemesi ve karından yağların oluşması nedeni katılımsal olabilir. Ancak önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Ayrıca bu ameliyatta hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kaslarını sıkılaştırılır ve sarkan karın kaslarının derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır. Karındaki gevşeme çok hafiften ileri derecelere varabilir.

Ameliyata uygun adaylar

* Karın deriniz iyice gevşemiş ve öne doğru sarkmışsa

* Karnınız öne fırlamışsa ve vücudunuza oranla büyümüşse

* Karın kaslarınız gevşeyip araları açılmışsa
* Karnınızdaki dokularının hacmi genişlemişse karın ameliyatı için iyi bir aday sayılabilirsiniz.


Ameliyat süreci

Karın germe ameliyatı , genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta hastanın durumuna göre mini abdominoplasti ve normal abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, normal abdominoplasti ise karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan vakalarda kullanılır. Karnın ön duvarını oluşturan kasların arasındaki yaklaşık 1 cm kadar olan mesafe, hamileliğe bağlı olarak 20-25 cm ye kadar açılır ve asla eskisi gibi kapanmaz. Ameliyatta bu gevşeme daraltılır ve karın duvarı gerilerek küçültülür, sonuçta bel inceltilmiş yani doğumdan önceki boyutlarına gelmiş olur. Sarkan deri gerilerek aşağı çekilir ve fazla bölümü kesilerek atılır. Göbek deliği gerilmiş düzgün deride yeniden açılır ve göbek buraya adapte edilir.

Ayrıca karında sadece yağ fazlalığı söz konusu olduğunda , bu yağlar “liposuction (yağ çekme)” yöntemiyle alınır. Yani liposuctiondan yardımcı yöntem olarak faydalanılır. Karın duvarındaki gevşeklik giderilip derinin fazlalığı kesilip alındıktan sonra bel ve kalçaların yan tarafındaki yağlar “liposuction “yöntemiyle alınır , karına düzgün bir biçim verilir. Böylece gevşeklik giderilir. Kesiler bikini altında kalacak şekilde yatay olarak yapılır. Zaman içinde bu kesi izleri belirsiz görülür duruma gelir. Beyaz tenlilerde daha az belirgin iz kalır..

Ameliyat sonrası ve normale dönüş

Estetik karın ameliyatından sonra hastalar 1-2 gün hastanede yatar ve birkaç gün de evinde dinlenir. Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımını sağlamak için yürümeniz gerekir. Ayakta dik olarak duramazsanız bile ilk haftaları oturarak ya da yatarak geçirmemeniz gerekir. Uzanmak, öne eğilmek gibi hareketlerin karın kaslarınızı zorlayıp şişlikleri artıracağını, hatta kanamaya yol açacağını unutmayalım. Yatağa bağlı olmak yerine fazla olmamak şartıyla dolaşmanız önerilir. Drenler ameliyattan sonraki ilk günler içinde çıkarılır. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1-2 ay beklemeniz gerekir. Ameliyattan 1-2 hafta sonra işinizin başına dönebilirsiniz. Liposuction yapılmışsa 3-4 hafta kadar korse giymeniz gerekir. Ameliyat sonrası bazen yaralarda iyileşme problemi olabilir. Bu durum sigara içenlerde daha sık görülür. Bu nedenle sigara içilmesi kesinlikle sakıncalıdır.

Sadece estetik faydası mı var?

Karın germe ameliyatı sadece estetik düzelme sağlamakla kalmayıp bozulmuş ve deforme olmuş anatomik yapıyı onararak hamilelikler sonucu oluşan pek çok fonksiyonel bozukluğun düzelmesini de sağlar. Bunlar

Sırt ve bele asılı duran iç organlar, karın duvarı önden destek olamadığı için sarkarak bel ve sırt ağrılarına, barsaklardaki sarkma sonucu dolaşım bozukluğuna yol açtığından sindirim bozuklukları ve hazımsızlık şikayetlerine yol açar. Hazımsızlık ve gaz şikayetleri doğum yapmış pek çok kadında mevcuttur. Karın duvarı sağlamlaştırıldıktan sonra iç organlardaki sarkma düzelir ve dolayısıyla dolaşım da düzelir ve hazımsızlık şikayetleri ciddi oranda azalır.

Karın duvarının sarkması sonucu kadın cinsel organı da aşağı doğru sarkmıştır. Bu ileri yaşlarda idrar kaçırma şikayetlerinin ortaya çıkmasına ve cinsel haz oranını azaltır. Bu ameliyat ile cinsel organda gerildiği için bu şikayetlerde düzelir. Aynı zamanda cinsel organ gerilmekte bu sayede cinsel ilişkideki haz artmakta ve ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek idrar kaçırmalar düzelmiş olacaktır.

Bu ameliyatta sarkmış ve gevşemiş karın duvarı tamir edilerek bu organlar önden bir korse gibi desteklendiği için öne doğru sarkmamakta ve bele binen yük azaldığı için bel ağrısı düzelmekte, barsakların sarkması düzeldiği için normal kan dolaşımı sonucu sindirim ve gaz şikayetleri düzelmektedir.

Karın germe ameliyatı sadece düz ve estetik bir karın değil aynı zamanda daha sağlıklı ve sorunsuz bir anatomik yapı sağlamış olmaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!