Saç mezoterapisi; saç için gerekli vitaminleri, mineralleri, oligo elementleri, dolaşım düzenleyici içeren bir karışımı saçlı deri içerisine çok özel ince iğnelerle enjeksiyon edilmesidir. Bu enjeksiyon sonucunda ilaç direk hedefe yönelir ve kılcal damar uçlarıyla saçlı deriye yayılarak saçların beslenmesini ve dolaşımın düzelmesini sağlar. Bunun sonucunda saç dökülmesi durur ve saçın kalitesi artar. Daha canlı ve parlak hale gelir. Uygulanan operasyon tamamen tıbbi bir işlemdir.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi olan herkese uygulanabilir. Lokal, yan etkisi olmayan, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Saç dökülmelerinde neden ne olursa olsun etkili bir işlemdir. Saç dökülmesi genellikle genetiktir. Bu yüzden saç mezoterapisi uygulandıktan sonra cerrah tarafından hastaya özel bir ilaç daha tavsiye edilir. Eğer genetik olmayan başka sebeplerden saç dökülmesi oluyorsa bunun nedeni araştırılmalı, önce gerekli tedavi yapılmalı daha sonra saç mezoterapisi uygulanmalıdır.

Saç mezoterapisi saç için yapılan diğer işlemlere göre daha etkili bir işlemdir. Bunun nedeni ilaçların direkt ve lokal olarak hedefe verilmesidir. Diğer işlemlerde saçlı deriye ulaşım daha az olmakta bunun yanı sıra diğer sistemik yan etkiler daha fazla olmaktadır. Dıştan uygulanan işlemlerde ise ilacın saçlı deriyi geçip saç hücresine ulaşması zor olmaktadır.

Saç mezoterapisi acısız denebilecek bir işlemdir. İşleme özel ince iğneler uygulanmaktadır. Karışımın yakma özelliği yoktur. Karışımın içerisinde çok az miktarda lokal anestezik de bulunur. Bu acıyı tamamen ortadan kaldırır. Kesinlikle bir doktor tarafından uygulanması gereken yöntemdir.

Seans yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Bu süre cinsiyete veya dökülme nedenine göre değişebilmekedir. Seans aralıkları ortalama haftada 1′dir. Ortalama 10 seans uygulanır.

Saçlı deri mezoterapi endikasyonları

-Erkek tipi saç dökülmesi
-Alında çekmeye bağlı dökülmeler
-Saçkıran
-Doğum sonrası dökülmeler
-Kadınlarda görülen genel dökülmeler
-Deri hastalıklarında görülen dökülmelerde uygulanır.

Saçlı deri mezoterapisinden önce muayene ile dökülmenin seviyesi belirlenmelidir. Uygulamadan önce bölge antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. 48 saat önce analjezik ve antiiflamatuar uygulamalar kesilmelidir.

Tedaviden sonra derinin büyük bir kısmının etil alkol ile temizlenmesi önerilir. Alerji riskini arttırmamak için seans sonrası sıcak duştan kaçınılmalıdır. Ekimozu önlemek için seans sonrası hemostaz elle veya hastanın ağırlığı ile yapılmalıdır. Seanslar çok sık aralıklarla tekrarlanmamalıdır. Bir önceki seansın yararlı etkilerini ortadan kaldırabilir.

Saçlı deri mezoterapisi hamilelere, emzirenlere, immunolojik hastalığı olanlara, kanster hastalarına, diabetiklere ve antikoagülan tedavi görenlere uygulanmaz.

Saç mezoterapisi fiyatı uygulanacak seans sayısına göre değişebilmektedir. Operasyondan önce cerrahınız ile yaptığınız görüşme veya muayene sırasında bu konular detaylı olarak konuşulabilir. Muayene sırasında cerrahınız size bütün detayları anlatacaktır. İsteklerinizi dinleyerek sorunlarınızı çözmeye çalışması en temel şarttır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!