Meme Büyültme Ameliyatı Nedir?
Estetik meme büyütme memenin hacmini artıran bir işlemdir. Meme büyültme ameliyatı tipik olarak az gelişmiş göğüslerin veya doğum sonrası küçülmüş (atrofiye olmuş) göğüslerin büyütülmesi için uygulanır. Aynı zamanda mastektomi (memenin tamamen alınması) sonrası oluşmuş asimetriyi dengelemek amacıyla uygulanabilir.
Ameliyat Öncesi Değerlendirme:
Meme ameliyatı düşünen her kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Arzulanan sonucun mükemmeliyet değil, düzeltme olduğunu akılda tutarak göğüslerinizin ameliyat sonrası büyüklüğü ve görünümü ile ilgili beklentilerinizi açık yüreklilikle doktorunuzla paylaşmaılısınız.
Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra, göğüs kafesini kaplayan deri ve göğüslerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri sizinle tartışacaktır.
Memenin bariz olarak sarkıklığı vakalar için, cerrahınız meme büyültme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltacak, yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir.
Her yıl başarıyla binlerce meme büyültme ameliyatı uygulanmaktadır. İnfeksiyon ve sınırlı kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir ve tedavi edilebilir. Ara sıra küpsüler kontraktür olarak tanımlanan aşırı skar (nedbe dokusu) oluşumuna bağlı olarak çok sertleşmiş göğüslerin yumuşatılması için bir müdehale gerekebilir. Komplikasyon riski, iyileşme dönemindeki takiplerinizde cerrahınızın tavsiyelerine yakından uyarak azaltılabilir.
Meme Büyültme Operasyonunda Hangi Anestezi Türü Kullanılır?
Meme büyültme cerrahisi göğüs çevresini uyuşturarak lokal anesteziyle yapılabilirse de bazen genel anestezi ile uygulanır. Anestezi uygulanmadan önce gerginliğinizi azaltmak amacıyla medikasyon uygulanacaktır. Yatıştırıcı ve lokal anestezi ameliyat esnasında rahat ve ağrısız olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulandıysa, tüm ameliyat boyunca uyuyacaksınız.
Meme Büyültme Ameliyatında Kullanılan Cerrahi Yöntemler Nedir? Nasıl Uygulanır?
En sık kullanılan teknikler, meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir.Meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Kullanılacak teknik cerrahın tercihine dayancaktır.
Yöntem kapsamı hangi değişikliklerin arzulandığına ve cerrahın neyi uygun gördüğüne dayanır.
Meme Büyültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Meme Büyültme Ameliyatları genellikle bir buçuk - iki saat arasında sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha uzayabilir.
Meme Büyültme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Nasıl Gerçekleşir?
Ameliyatı takiben göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır.Eğer pansuman uygulandıysa bir kaç gün sonra sütyenle değiştirilecektir. Her ne kadar cerrah en az göze çarpacak şekilde olması için çaba harcayacaksada yara izleri cerrahinin kaçınılmaz sonucudur. Birçok vakada yavaşça solacak ve zamanla zor farkedilir hale gelcektir. Göğüslerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri birkaç günde kaybolacaktır. Meme büyültme cerrahisinin amacı daha doğal ve dolgun gözüken göğüslerdir.
Her iki taraftaki iyileşme sürecinin farklılığına bağlı olarak meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memede farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda cerrah, yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerebilir. Ameliyatı takiben meme başlarında çok nadir de olsa hissiyet kaybolabilir. Fakat hemen hemen her vakada hissiyet geri dönecektir.
Her ne kadar ameliyat sonrası birinci günlerde ayağa kalkacaksanız da, plastik cerrahınız normal rütininize dönmeniz için uygun bir program önerecektir. İyi bir iyileşmeye müsaade etmek amacıyla aşırı aktiviteden ve kollarınızı fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınmalısınız. İşe ve normal aktivitenize ne zaman geri döneceğiniz ne kadar hızlı iyileştiğinize ve kendinizi nasıl hisssettiğinize bağlıdır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!