"Damar beni" hastalığı kendiliğinden geçmez mutlaka uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi seçimi hastalığın düzeyi, yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Damar beni vücudun görünen her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Bazen ciddi kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir, bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damar kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir. İyi huyludur ancak hemanjiosarkom diye kötü huylu olan tipi de vardır ve çok seyrek rastlanır. Yöntemler bu sayfada özet halinde yazmaktadır ayrıntılı bilgiyi her yöntem için yazılan sayfadan alabilirsiniz.

Damar beni tedavi yöntemleri

Ameliyatla tedavi;
Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır.

İlaç enjeksiyonuyla tedavi;
Damarı yakıcı sclerozan madde damar içine enjekte edilir,ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur.Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik. Scleroterapi tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmektedir.

Köpükle hemanjiom tedavisi;
Scleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Damar beninin içi tıkanmaktadır. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır.

Lazerle damar beni tedavisi ;
Şarap lekesi, gül lekesi, örümcek ağı denilen tipler gibi yüzeysel ve orta düzeyde kabarık olanlar için kullanılır, yüksek ışığın damar tümörünü tahrip etmesi esasına dayanır, aylık seanslar halinde uygulanır. Problemin genişliğine göre 5-15 seans sürebilmektedir.

İ.R.C Tedavisi;
kızıl ötesi ışınlarla damar içinde pıhtılaştırma oluşturan bir cihazdır.Yüksek ısı taşıyan ışığın damar yumağı olan alana uygulanmasıyla damar bir anlamda pişer ve yok olur.Etkisi uygulama anında ortaya çıkar. Bene dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın bir renge bürünür. Tamamen ameliyatsız bir yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır. İRC ile damar beni tedavisi büyüklüğüne göre 1-3 seansta tamamlanır yani hastalık dar alandaysa bir seansta düzelir ancak geniş alana yayılıyorsa seanslar gerekebilir. Ciltten çok kabarık hemanjiomlarda tek başına yetersiz kalabilir bu durumlarda diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Özellikle küçük damar benlerinde çok pratik bir tedavi seçeneğidir. Tedavi tamamlandığında ya hiç iz kalmaz yada hafif bir yanık izi kalır burada uygulayıcının tecrübesi büyük önem taşır.

Termo koagülasyonla tedavi;
Çalışma prensibi şöyledir; Ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur, dokunulduğu anda hemanjiomun içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır ve pıhtı haline dönüşür.Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelir. Termokoagülasyonla hemanjiom tedavisi sonucu o anda görülen radikal bir tedavi seçeneğidir, 1 cm ve daha küçük tüm damar benlerinin tedavisinde güvenle kullanılabilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!