Anüs kaşıntısı nasıl geçer sorusunun kısa cevabı diğer hastalıklar gibi sebebin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle geçer.Muayeneyle tespit edilen anal dermatit (en sık sebeptir) makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konduysa bunlar tedavi edilmelidir.Bu iki hastalık gibi net sebep ortaya konamıyorsa sebep olabilecek şu durumlardan varsa ortadan kaldırılmalıdır.

-Kimyasal maddeler cilt yapısını bozabileceği ve alerjik reaksiyon yapabileceği için makat bölgesi sadece duru su ile yıkanmalıdır,banyoda ve tuvalette sabun,şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesine değdirilmemelidir.

-Nem cildi hassas hale getireceğinden tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulduğundan emin olunmalıdır.

-Kaşıntı yapabilen gıdalardan turşu patlıcan,domates,çikolata ve baharatlar tüketilmemeli.

-Kimyasal içeren ıslak mendil kullanılmamalı.Islak mendillerde değişik temizleme ürünleri cildin yapısını değiştirebilir.

-Sürtünmeye sebep olarak, havalanmayı azaltarak,tam temizliği engelleyerek kaşıntı yapabileceğinde dış basur tedavi edilmelidir.

-Dar kıyafetler havalanmayı azaltacağından geniş ve rahat giyilmelidir.

-Sentetik iç çamaşırları bazı kişilerde alerji yapabilmektedir değil pamuk veya keten tercih edilmelidir.

-Aynı sebeple kadın bağı pamuk iç yüzeyli olmalıdır.

-Aşırı kilo kalçaların arasında havalanmayı azaltacağından kilo verilmelidir.

-Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalı ve tam temizlenmelidir.

-Tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmeli cilt tahriş edilmemelidir.

-Kalitesiz tuvalet kağıdı;toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıdı kullanılmamalıdır çünkü bunlar kimyasal maddelerle çözülmektedir.

Bu sorunların çoğu anal dermatit yaparak makat kaşıntısıne neden olur ve tedavi daha çok anal dermatite yönelik olmalı (bu hastalık için üretilen tek ilaç pruzon merhemdir) tekrarını engellemek için de anüs kaşıntısı geçtikten sonra tespit edilen varsa ortadan kaldırılmalıdır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!