Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve tedavisi

“Kadın, içinde akan cinsellik nehrine, bir baraj inşa eder”

“Hiç içimden cinsel ilişkiye girmek gelmiyor”

“Eşim sevişmek istemesin diye çocukların yanında uyuyorum”

“Bana dokunmasını dahi istemiyorum”

“Kadın gibi hissetmiyorum”

İle başlayan cümleler genellikle cinsel isteksizlik problemini anlatır. Bir kişinin bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu, bu heyecan cinsel isteğe dönüşür.  Heyecanını yitirmekle başlar cinsel isteksizlik.

Doyurucu cinsel ilişki için öncelikle kişinin kendi içinde bir istek duyması, isteğin bir partnere yönelmesi gerekir ve bu süreç içinde kişinin mizacı ve iç dünyasıyla ilgili psikolojik etkenler, bedensel durumla ilgili biyolojik etmenler, bizi kuşatan ve içinde yaşadığımız çevresel ve kültürel etkenler belirleyici rol oynarlar.

Partnerler arasında yanlış anlamalara ve ciddi çatışmalara yol açan en önemli faktörlerden biri eşlerin cinsel istek düzeylerinin belirgin olarak farklı olmasıdır.

Cinsel İstek Nedir? 

Kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusudur. Olası çekici cinsel partnere yönelik dikkatin olması, yazılı veya görsel erotik materyallere karşı ilgi, cinsel içerikli rüyalar veya fanteziler kurma, cinsel etkinlikle ilgili arzuların farkında olunmasıdır. Bir partnerle cinsel ilişkiye girmeyi istemektedir. Cinselliğin azalmasına ilişkin hayal kırıklığını da kapsamaktadır. Görme, koklama, işitme, dokunma, tatma, düşünce ve duygular cinsel isteği meydana getirir.

Cinsel İsteksizlik Nedir? 

Azalmış cinsel istek, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması, cinsel arzu duyulmaması durumudur. Halk arasında "frijidite" ya da "cinsel soğukluk" olarak da adlandırılmaktadır.

Cinsel İstek Sorunlarında Görülen Duygular

Kızgınlık ve Öfke: Kendine, partnerine, karşı cinse, cinselliğe

Utanma: Fantezilerden, tutkudan, vücudundan, geçmiş deneyimlerinden, çocukluk döneminde cinsel istismardan, ilk cinsel deneyiminde bulunmaktan, tecavüzden, reddedilmekten, ebeveynlerinden, erotizmden

Korku: Fantezilerden, fiziksel ağrıdan, hamile kalmaktan

Endişe: Performanstan, reddedilmekten, fiziksel ağrıdan, uygun karşılık verememekten

Suçluluk ve günahkarlık duygusu

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Genel Etiyolojik Nedenler:

Yaş

Genel sağlık sorunları

Geçmişteki olumsuz cinsel deneyimler

Evlilik ve ilişki sorunları

Depresyon

Dini inançlar

Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu

Cinsel kimlik gelişiminde kusurlar

Gebe kalmaktan ve hastalık kapmaktan korkma

Başarısızlık korkusu

Güvensizlik

Suçluluk ve günahkarlık duyguları

Cinsel ilişkinin sıklığının ve niteliğinin düşük olması

Organik Nedenler

Hormonel bozukluklar

Doğum

Menopoz

İlaçların yan etkileri

Primer Cinsel İstek Azlığı

Çok yüksek oranda bilinçdışı süreçlerle ilgilidir

Kadın, bir erkekle birlikte cinsel zevk almasına izin vermek konusunda bilinçsiz bir çatışma barındırır

Bu çatışmalara karşı savunmalar, özellikle kadının cinsel istek şeklinde tepki vermesini engeller.

Sekonder Cinsel İstek Azlığı

İlaç yan etkileri ve sıklıkla depresyon

Psikojenik travma olabilir.

Cinsel İsteksizlik Ne Sıklıkla Görülür? 

Cinsel isteksizlik, kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Cinsel isteksizlik kadınların ortalama %33'ünde görülür. Oranlar yaşa bağlı olarak artmaktadır.

TEDAVİ NASIL UYGULANIR?

Tedavi, neden olan faktörün ortaya konmasından sonra mümkündür. Tedavinin amacı eşler arasında bir uyum oluşturulması ve aralarındaki bozulan iletişimin yeniden düzenlenmesidir. Eğer eşlerden birinde belirgin düzeyde cinsel istek azlığı varsa istek düzeyini arttırmaya çalışmak gerekir. Bazen de eşlerden birinde aşırı isteklilik ve talepler varsa dengeyi sağlamak açısından bu istek ve talepleri azaltmak gerekebilir. Bu nedenle tedaviye "çift" olarak başlanır ve devam edilir. Herhangi bir organik hastalık saptanamamışsa isteksizliğin nedeni psikolojiktir. Bu durumda çiftlerin birlikte terapötik yardım alması gerekmektedir:

Cinsel Terapi

Evlilik Terapisi,

Bedensel egzersizler,

Cinsel egzersizler,

Cinsel hayatta kısa ayrılıklardan sonra bir araya gelme, eğitim amaçlı erotik videolar seyretme, kıyafet değişikliği, tavırlardaki bir değişiklik, mekân değişikliği gibi küçük değişiklikler ve fanteziler yapılması vb. cinsel yaşama yeniliklerin kazandırılması şeklinde ÇİFTE ÖZEL BİR TEDAVİ PLANI uygulanır.

Cinsel İsteksizlik Hakkında Bilinmeyenler

Yapılan araştırma sonuçlarına göre seks; stres, yorgunluk ve baş ağrısıyla savaşır ve bu sayede bünyeyi de rahatlatır. Yani Sex İyileştirir!

Bazı kadınların kendiliğinden cinselliğe ilgileri yoktur fakat eşlerinin yaklaşımına fizyolojik bile olsa yanıt verir, uyarılır ve orgazm olurlar.

Kadınlarda aşk cinsel isteği artıran bir etkendir.

Cinsel isteksizlik,  kadının kısır olması demek değildir. Çünkü kadınlar hiç cinsel birleşme yapmadan da gebe kalabilirler.

Genel olarak bütün kadınlar; yeterli bedensel ve ruhsal uyarmalarla hazırlandıkları takdirde, cinsel birleşmeden zevk alabilirler.

Kadınların büyük çoğunluğu cinsel isteksizliklerinin gerçek nedenini kocalarının beceriksizliğinde ararlar. Oysa çoğu kez durumdan erkek kadar, hatta ondan daha fazla, kadın sorumludur.

Cinsel isteksizlik genellikle çiftler arasındaki sorunları yansıtır.

Güzide TÜRKYILMAZ

Uzm Psikolog/Psikoterapist/Cinsel Terapist

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Merhaba. Güzide Türkyılmaz ben. Benden destek almaya ya da almamaya karar vermenize yardımcı olmak adına, size biraz özgeçmişimden bahsetmek istiyorum. İlk ve ortaöğretim yıllarımı, doğum yerim olan Milas’ta tamamladım. 2001 yılında Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Lisans programından Bölüm 1.si ve Fakülte 2.si olarak mezun oldum. Fakültede 10’a yakın tiyatro gösterisinde yönetmenlik ve oyunculuk yaparak bahar şenliklerinin gerçekleştirilmesinde öncülük yaptım. Dolu dolu bir lisans dönemim oldu. Mezun olduğum yıl, Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Programına başvurdum ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak Ankara’ya atandım. O yıllarda atandığım lisede bir yıl çalıştıktan sonra, Çubuk Rehberlik ve Araştırma Merkezinde kurucu müdürlük yaptım. 2004 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Ensti ...

Etiketler
Kadınlarda cinsel isteksizlik
Uzm. Kl. Psk. Güzide Türkyılmaz
Uzm. Kl. Psk. Güzide Türkyılmaz
İzmir - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube