Kadınların cinsel sorunlarında da hipnoterapi oldukça faydalıdır.Cinsel istek azlığı,vajinismus,orgazm olamama,ağrılı cinsel ilişkilerin tedavisinde artık hipnozdan da yararlanılmaktadır.

İnfertilite ve tüp bebek ( ivf ) tedavilerindeki başarı şansı hipnoterapi ile artmaktadır. Yıllardır gebe kalamayan,tüp bebek denemeleri birkaç kez başarısız olan kadınlar oldukça yoğun bir stres yaşarlar.Gergin ve kaygılı olurlar,acaba bu sefer gebe kalabilecek miyim endişesi duyarlar.Yaşadıkları bu stres gebe kalma şanslarını azaltmaktadır.Hipnoz ile gebe adayı derin bir rahatlama hissetmekte ve stresi azalmaktadır,bu da gebe kalma şansını arttırmaktadır.

Yıllar sonra menopoz dönemine geçiş sürecinde de kadınlarda sıcak basmaları, ateş, terlemeler, çarpıntı, uykusuzluk görülmeye başlar. Hipnoterapi ile menapozdaki bu şikayetleri gidermek veya azaltmak mümkündür.

Hipnoz ve hipnoterapi, kadınların genç kızlıktan menapoza kadar yaşanan pek çok sorununun çözümünde ciddi yararlar sağlamaktadır.

Genç kızlık döneminde, özellikle sancılı adet görme(dismenore) ve adet öncesi gerginlik sendromunda (premenstrüel sendrom) hipnotik telkinlerle şikayetler giderilebilmekte veya azaltılabilmektedir.
Gebelik sürecinde de bazı psikolojik problemler olabilir. Bunlar arasında en sıklıkla hamileliğe ait bulantı ve kusmalar (hiperemesis gravidarum), hamilelik dönemindeki psikolojik sıkıntılar ,doğum korkuları, erken doğum veya düşük yapma veya bebeğini sakat doğurma korkuları sayılabilir.

Son yıllarda hipnoz ile ağrısız normal (vajinal) doğum isteği olan gebeler de artmaktadır. Hipnotik telkinler ile rahmin kasılmaları etkilenmeden,kasılmaları ağrı olarak algılamadan gebelerin ağrısız doğum yapabilmeleri mümkündür.
Diğer taraftan doğum sonrası lohusalık dönemindeki depresyon hali ve anksiyeteye bağlı süt miktarının az olması gibi sorunlarda da hipnoterapi yarar sağlayabilmektedir.

Bazı kadınlar evliliklerinde çocuk istemelerine rağmen gebe kalamamanın verdiği sıkıntılar olabilmektedir. Bu sıkıntılar motivasyonlarının kırmakta, yaşama küsmelerine neden olabilmektedir. Hipnoterapi ile bu sıkıntılar azaltılabilmekte, motivasyonları güçlenebilmekte ve yaşam enerjileri arttırılabilmektedir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!