Laparoskopi sadece bir ameliyat yöntemi değildir. Karın içi organların durumunu incelemek ve tanı koymak için de Laparoskopik görüntüleme yöntemi uygulanır.

Hastanın karnını tamamen açmaya gerek bırakmayan, göbek deliğinde açılan çok küçük bir kesiden karın içine kamera yerleştirilerek inceleme fırsatı veren bir yöntemdir. Bu şekilde incelenen organlar ve dokular eğer gerekli görülürse, yine bir monitöre yansıtılan kamera görüntüsü eşliğinde ameliyat edilir.

Mini-Mikro Laparoskopi olarak adlandırılan yöntemde kullanılan kamera ve diğer aletler 2-3 mm kalınlığında hatta bazen bir enjektör çapında, çok küçük boyutlu aletlerdir. Dolayısıyla hastanın karnına yapılan kesiler de mikro düzeyde kesilerdir. Yöntem genel anestezi altında uygulanır ve hastalar hiçbir acı, ağrı hissetmezler.

Avantajları Nelerdir?

Jinekolojide Laparoskopinin sayısız faydasından söz edebiliriz.

Açık karın ameliyatlarıyla kıyaslayacak olursak, Laparoskopik ameliyatlarda ağrı şikayetinin çok daha az olduğunu görürüz. Kesi çok daha küçük olduğu için hem hastanede kalma hem de iyileşme süresi daha kısadır. Yara izi ve yaraların enfeksiyon riski de açık ameliyatlara göre çok daha azdır.

Eğer Laparoskopi tanı koymak amacıyla yapıldıysa, hastalar anestezinin etkisinden çıkar çıkmaz hastaneden ayrılabilir, hayatlarına normal şekilde devam edebilirler.

Mikro Laparoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda ise hastalar yarım gün içinde ayağa kalkar, beslenmelerini normal şekilde yapar ve 1-2 gün içinde de tamamen eski yaşantılarına dönebilirler.

Genel sağlık durumu herhangi bir operasyon için uygun olan herkese Laparoskopi yapılabilir. Ameliyatın hangi yöntemlerle yapılabileceğine hastanın ve hastalığının durumuna göre cerrah karar verir ve alternatifleri sunar.

Mini veya mikro laparoskopi yöntemiyle jinekolojik ameliyatların çok önemli bir kısmı yapılabilmektedir. Bunlar; yumurtalık kistleri, miyomlar, rahim alma ameliyatları gibi ameliyatlardır.

Tüm bunların yanında, ameliyatın kapalı olması hiçbir istenmeyen durumla karşılaşılmayacağı anlamına gelmez. Deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilen Mini-Mikro Laparoskopi, son derece güvenli bir ameliyat yöntemi olmakla birlikte bazen komplikasyonlarla karşılaşmak da mümkündür. Ancak bu komplikasyonlar çok az oranlarda görülmekte ve tedavileri de oldukça kolay yöntemlerle yapılabilmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!