İnsanı öldürmek...

İnsanı öldürmek...

Bir insanı öldürmek sadece onun yaşamına son vererek olmaz o insanın kendisine güvenini yitirterek moralini bozarak motivasyonunu kaybetmesine sebep olarakta bir insanı öldürebilirsiniz. Çoğu zamanda öldürdüğünüzü farketmeden bir insanın yaşamına son verebilirsiniz. Önemli olan onun ruhen yıkımına sebep olmaktır  bunu kötü niyetle de yapmazsınız .Eşimiz olsun çocuğumuz olsun en yakın arkadaşımız olsun o insanın ruhunu öldürmek yaşam enerjisini bitirmek onu ruhen öldürecektir. Çocukluk çağlarından itibaren bir insanın yaptıklarını hor görmek onu aşağılamak sen yapamazsın demek yaptıklarında kusurlar bulmak kişiliği ile oynamak insanlar arasında küçük düşürmek ben beceriksiz aptalın biriyim diye düşünmesine sebep olmak bir insanı öldürmese de sakat bırakmaya yeterli olacaktır.

O insan istediği kadar bunların aksini savunmaya kalksın ruhunu toparlayıp ayakta durmaya çalışsın artık bunu çok zor başarır, ruhen sakatlanmış örselenmiş bir insan olarak yaşamına devam eder insanı yaralamak kolay ama onun yaralarını sarmak çok daha zordur. Bu yüzden hiçbir insanı yaralamamaya gayret etmeliyiz biz yaralıysak eğer geçmişten gelen yaralarımız hala kanıyorsa başka insanları da fark etmeden yaralarız. Bu nedenle önce kendi yaralarımızı sarmaya çalışmalı arkasından yaralı olan insanların yaralarını iyileştirmeye çalışmalı, onlara destek olmalı özgüvenlerini yükseltmeye motivasyonlarını arttırmaya gayret etmeli , bunların hiçbirini yapamıyorsak  hiç olmazsa onların yanında olmalı dertlerine ortak olmalıyız.

Ancak böyle yaptığımızda onlarda yaşama bağlanacak kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissedecek kendilerinden hoşnut olacaklardır.

Ruhen sağlıklı insanlar dileğiyle...

 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. R. Sabri YURDAKUL, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Numune Hastanesi‘nde yapmış ve 1992 yılında  Psikiyatri Uzmanı olmuştur.  Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma Rehberlik Bölümü’nde özel öğrenci olarak da eğitim almıştır. Uzmanlık eğitimi sonrasında 1992 yılında Adana Ruh Sağlığı Hastanesi'nde çalışmalarına başlamış olan Uzm. Dr. R. Sabri YURDAKUL, daha sonra Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışma Merkezi'ni kurmuştur. Bu süre zarfında psikodrama eğitimleri yanında, kognitif terapiler ve gestalt terapisi eğitimlerine devam etmiş, gerek bireysel gerekse grup terapileri uygulamasının yanı sıra birçok anaokulu, kolej ve dershanede konferans ...

Etiketler
İnsanlara zarar vermenin çeşitleri
Uzm. Dr. R. Sabri Yurdakul
Uzm. Dr. R. Sabri Yurdakul
Adana - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube