İnsanı öldürmek...
İnsanı öldürmek...

Bir insanı öldürmek sadece onun yaşamına son vererek olmaz o insanın kendisine güvenini yitirterek moralini bozarak motivasyonunu kaybetmesine sebep olarakta bir insanı öldürebilirsiniz. Çoğu zamanda öldürdüğünüzü farketmeden bir insanın yaşamına son verebilirsiniz. Önemli olan onun ruhen yıkımına sebep olmaktır bunu kötü niyetle de yapmazsınız .Eşimiz olsun çocuğumuz olsun en yakın arkadaşımız olsun o insanın ruhunu öldürmek yaşam enerjisini bitirmek onu ruhen öldürecektir. Çocukluk çağlarından itibaren bir insanın yaptıklarını hor görmek onu aşağılamak sen yapamazsın demek yaptıklarında kusurlar bulmak kişiliği ile oynamak insanlar arasında küçük düşürmek ben beceriksiz aptalın biriyim diye düşünmesine sebep olmak bir insanı öldürmese de sakat bırakmaya yeterli olacaktır.

O insan istediği kadar bunların aksini savunmaya kalksın ruhunu toparlayıp ayakta durmaya çalışsın artık bunu çok zor başarır, ruhen sakatlanmış örselenmiş bir insan olarak yaşamına devam eder insanı yaralamak kolay ama onun yaralarını sarmak çok daha zordur. Bu yüzden hiçbir insanı yaralamamaya gayret etmeliyiz biz yaralıysak eğer geçmişten gelen yaralarımız hala kanıyorsa başka insanları da fark etmeden yaralarız. Bu nedenle önce kendi yaralarımızı sarmaya çalışmalı arkasından yaralı olan insanların yaralarını iyileştirmeye çalışmalı, onlara destek olmalı özgüvenlerini yükseltmeye motivasyonlarını arttırmaya gayret etmeli , bunların hiçbirini yapamıyorsak hiç olmazsa onların yanında olmalı dertlerine ortak olmalıyız.

Ancak böyle yaptığımızda onlarda yaşama bağlanacak kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissedecek kendilerinden hoşnut olacaklardır.

Ruhen sağlıklı insanlar dileğiyle...


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!