Histerektomi ; Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıklarında en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Histerektominin nedenlerinden bazıları şunlardır ; anormal kanama, miyom, çikolata kisti, endometriozis, sarkmalar ve kanser .

Histerektomi ameliyatı üç şekilde yapılabilir. Karından açık ameliyat ile , vajinal yoldan ve kapalı ameliyat ile yapılır.

Total Abdominal Histerektomi yani Rahmin karından çıkarılması ;

Karnın alt kısmından - sezeryan ameliyatı yapılan bölgeden bir kesi ile yatay yada göbek deliğinden karnın alt kısmına uzanan orta hattan dikey bir kesi ile karın duvarı açılır , rahim , tüpler ve gerekirse yumurtalıklar alınır. Burada rahim büyüklüğü, ek hastalık ve ameliyatın yapılma nedenine bağlı olarak karın kesisi seçilir. Bu yöntemde iyileşme süreci biraz daha uzun olur. Kanser gibi bir şüphe yada büyük bir miyom nedeniyle yapılacaksa bu yol seçilir.

Vajinal Histerektomi yani vajinadan rahmin çıkartılması ;

Bu yöntemde karında kesi olmaz, vajinadan yapıldığı için rahmin bir nebze hareketli olması, küçük olması gerekir. İyileşme süreci karın ameliyatından daha kısadır, daha az ağrı olur. Gerekli vakalarda vajinal daraltma ve idrar kaçırma ameliyatlarıda aynı seansa eklenebilir.

Laparoskopik Histerektomi yani kapalı yöntemle rahim alınması ;

Bu yöntemde ilk olarak vajinadan rahim ağzına rahmi yönlendirmek için bir manipletör adı verilen alet yerleştirilir. Genellikle bir kamera ve ışık kaynağı göbek yada göbek üzerinden karna bir cm lik bir kesiden sokulur,ekrana yansıtılan kameradan karın içi gözlendikten sonra, rahmin durumuna göre 2 veya 3 adet daha yarım cm lik kesi açılarak yardımcı aletler karna yerleştirilir. Rahim, tüpler ve gerekiyorsa yumurtalıklar alınır. Ağrı karından rahim alınmasına göre daha az , iyileşme süreci daha kısadır. Burada cerrahın deneyimine göre işlem süresi daha uzun olabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!