Hipotroidi ve beslenme arasında ciddi bir ilişki vardır. Çağımızın vebası olan obeziteyi artıran en önemli nedenlerden biri de hipotroidi hastalığıdır. Hipotroidin kilo alımına nasıl sebep olduğuna ve hipotroidi hastası olan birinin nasıl beslenmesi gerektiğine beraber bakalım.

Vücudumuzun önemli bezlerinden olan troid bezi, boynun ön tarafında larinksin altında,trakeanın iki yanında ufak bir ara kısımla (istmus) birbirine bağlanmış iki lobdan ibaret bir bezdir. Ağırlığı 20-25 gr kadardır ve folikül adı verilen keseciklerden oluşmuştur. Troid bezinden salgılanan önemli hormonlar vardır. Bu hormonlar TSH(troid stimüle edici hormon) T-3 (Triiyodotironin) ve T-4 (tetraiyodotironin) hormonlarıdır. T-3 hormonunun yapısında 3 tane iyot molekülü olduğu için T3, T4 hormonunun yapısında ise 4 tane iyot molekülü olduğu için T4 ismini almıştır.

Troid hormonları, vücuttaki tüm metabolik süreçleri kontrol eder. Bazal metabolizma hızı (BMH) troid hormonların etkisiyle hızlanır veya yavaşlar.

Hipotroidi : troid hormonlarının eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve metabolizmanın yavaşlamasıyla karekterizedir. Ortaya çıktığı yaşa ve troid hormonlarının eksiklik veya etkisizlik derecesine bağlı özellikler gösterir. Hipotroidi bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkarsa ciddi mental geriliğe büyüme ve gelişmenin yavaşlamasına neden olur. Hipotroidin bu tipine KRETİNİZM denir. Yetişkinlerdeki bu formuna ise MİKSÖDEM denir.

Troid hormonu seviyesi çok düştüğünde,hücrelerin enerji ihtiyacı karşılanamaz ve vücuttaki tüm metabolik süreçler yavaşlar. Bu durumda; soğuğa duyarlılık,çabuk yorulma,deride kuruluk,unutkanlık,depresyon,kabızlık,tırnaklarda kolay kırılma,kıllarda azalma görülür. Ayrıca ödem artar miksödem denilen şiş-kaba görünüm oluşur. Hastalar uykuya meyillidir ve çabuk üşürler,sıcaktan daima hoşlanırlar.

HİPOTROİDİ VE BESLENME

-Hipotroidi hastaları metabolizma yavaş olduğu için fazla besin tüketmemelerine rağmen kilo aldıklarını ifade ederler.

- Kilo artışı hafifdir ve bazal metabolizmanın azalması ve sıvı tutulmasına bağlıdır.

-Tedavide öncelikle ilaç tedavisi ile hormon normal seviyede tutulur.

-Hastalar beslenme ve diyet uzmanına muayene olarak vücut kas-yağ ve ödem miktarlarını ölçerek, kendilerine özel düşük kalorili,bol posalı sulu diyeti almaları gerekmektedir.

- Bu hastalarda ödem olduğu için diyetlerinde tuz kısıtlaması yapılmalıdır ve tuzun iyotsuz olması tercih edilmelidir.

-Hipotroidi hastalarının kilo veremem gibi bir endişesi olmamalıdır. Kilo vermeyi engelleyen hiçbir sebep yoktur.

- Hipotrodi sadece kilo vermeyi yavaşlatabilir , kilo vermeye engel bir durum değildir.

-Hipotroidi hastaları kişiden kişiye değişmekle birlikte ayda ortalama 4 kilo verebilirler.

-Yapmaları gereken en önemli şey mutlaka bir diyet uzmanıyla beraber çalışmak ve verilen diyetlere uymak

-Kiloyu gerçekten vermek istiyorsanız buna niyetlenin ve inanın. Yani bunu önce beyninizde bitirin . O zaman göreceksiniz ki diyet sanıldı kadar ürkütücü değil tam aksine heyecanlı ve zevkli bir süreçtir.

- YÜZÜNÜZDEN TEBESSÜM EKSİK OLMASIN :)

SİNAN YILDIZ

BESLENME VE DİYET UZMANI


Van Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!