Diyetiniz istediğiniz sonucu vermiyorsa
Diyetiniz istediğiniz sonucu vermiyorsa

Uzun zamandır diyet yapıyor fakat bir türlü istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız diyetle ilgili bazı uygulamalarda hata yapıyor olabilirsiniz. Diyet yaparken istenilen sonuca ulaşılamamasının belirli nedenleri vardır ki bunların başında düşündüğünüzden daha fazla kalori almanız gelir.

Porsiyon ölçülerinin tam olarak belirlenememesi en sık yapılan hatadır. Ülkemizde yurtdışında kullanılan bazı standart ölçü birimlerinin olmaması ve besinlerin boyutlarının standartlaştırılmamış olması bu sorunlara neden olur. Diyet listenizde yer alan bir porsiyon meyve ile sizin tükettiğiniz meyve arasında veya kaşık ölçülerinde olan farklar diyetin kalorisine yansır bu durumda kilo verilememesine neden olabilir. Bu sorunu önlemenin en kestirme yolu besinleri tartarak yaklaşık ağırlıkları konusunda fikir sahibi olmaktır. İlk birkaç gün bu uygulama canınızı sıksa da, zaman geçtikçe besin porsiyonları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu göreceksiniz.

İkinci hata ise miktarların küçük olduğunu ve diyetinizi etkilemeyeceğini düşünmektir. Salatanıza fazladan eklediğiniz bir tatlı kaşığı yağın bedeli 90, dondurmanızın üzerine aldığınız bir kaşık çikolata sosunun bedeli 40–60, sandviçinizin içerisine fazladan eklediğiniz bir parça ızgara etin bedeli 70 kaloridir. Gün boyunca az miktarlarda listenizde olmayan besinlerden tüketmek haftanın sonunda size pahalıya mal olabilir.

Öğün atlamak ve vaktim yok diye gerçek bir öğün yerine düşük kalorili besinler atıştırmakta diyette başarısız olmanıza neden olabilir. Kahvaltıyı bisküviler ile geçiştirmek yerine tam buğday ekmeğinden bir tost yemek daha sağlıklı bir çözümdür.

İçeceklerin kalorisi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tatlandırıcı kullanılmış hazır içeceklerin ve aromasız sodaların dışında bütün yapay içecekler kalori içerir ve gün boyunca üç kutu içecek size ekstradan 300 kalori ek getirir.

Diyette olduğunuzu söyleyip dışarıda iken hiçbir besini satın almıyorsanız fakat arkadaşlarınızdan “tadımlık” besinler aşırıyorsanız diyette başarısız olabilirsiniz. Ne olacak bir parça kek, pizzasının ucundan koparmıştım ama, içeceğinden bir yudum aldım gibi cümlelerin sayısı arttıkça sizinde günlük besinlerle aldığınız enerji miktarı artar. Yapılan bazı çalışmalar arkadaşlardan aşırmaları kestiğinizde günlük enerji alımınızın %5–10 azalacağını göstermiştir.

DİYETTE SERBEST OLMAYAN SERBESTLER
Diyet yaparken herkes bazı besinlerin ve içeceklerin serbest olduğunu düşünür. Bu besinler ve içecekler arasında çiğ sebzeler, çay, kahve, diyet içecekler, bitki çayları ve maden suyu ve sodaları yer alır. Fakat her besinin ve içeceğin bir tüketim sınırı olduğu bilinmelidir. Yukarıda adı geçen besin ve içecekler kilo vermenizi engellemese de bazı farklı sonuçlara neden olabilir.

Çay ve kahve: Aşırı tüketildiklerinde kafein içerikleri nedeni ile vücuttan su atılımını arttırırlar ve dolaşımda yarattıkları bozukluklar nedeni ile selülit oluşumuna destek olurlar.

Diyet içecekler: Bu içeceklerde kafein içerikleri nedeni ile aynı etkileri gösterir. Ayrıca içerdikleri tatlandırıcı türüne göre tüketimde aşılmaması gereken miktarlar vardır. Ayrıntılı bilgiyi bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Bitki çayları: Karışık bitki çaylarının idrar yapıcı (diüretik) etkileri oldukça fazladır. Günde 2 poşetten fazla tüketilmeleri vücutta su dengesini bozar.

Maden suyu ve sodaları: Mineraller açısından zengin olmaları zayıflama diyetleri açısından bir avantaj olarak kabul edilse de, maden suyu ve sodaları yüksek oranda sodyum içerir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının uzak durması gereken bir içecek türüdür.

Çiğ sebzeler:Zayıflama diyetlerinin en popüler atıştırmalıkları çiğ sebzelerdir. Çünkü istenilen miktarda tüketilebilirler. Yüksek posa ve su içerikleri ile sınırsız tüketimi mümkün olmasa da, tüketim miktarları konusunda gene de tedbirli olmakta fayda vardır. 100 gram domates 22 kalori iken, 1 kg tükettiğinizde 220 kalori almış olursunuz.

Sağlıklı günler ve mutlu seyahatler dilerim…


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!