Hipertansiyon ve yeşil çay

Hipertansiyon ve yeşil çay

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Her zaman söylediğimiz gibi; birine iyi gelen yiyecek-içeceğin bir başkasına zehir etkisi yapabileceği. Sağlıklı bir içecek alternatifi gibi gözüken yeşil çay, hipertansiyon hastaları için ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Yeşil çay hipertansiyon hastalarının kullandığı ilacın etkisini zayıflatabilir ve  nadolol (corgard) gibi beta bloker içeren tansiyon haplarındaki etken maddelerin vücut tarafından emilimini zorlaştırabilir. Yapılan bir araştırmada tansiyon hapı kullanan ve yeşil çay içen hastaların kanında ilaca ait daha az etken madde olduğu görülmüştür. Bu demek oluyor ki yeşil çay barsak zarında bulunan hücrelerin ilaç transportunu sağlayan mekanizmaları bloke ediyor (Jan. 13 in Clinical Pharmacology & Therapeutics).
Bu yüzden beta bloker içeren ilaçları kullanan hastaların yeşil çay tüketimininden uzak durmalarında fayda var. İlaçların yiyecek-içeceklerle etkileşebileceği unutulmamalıdır. İlaç kullanan hastalar bu konuda bilinçli olmalıdır ve kullandığı ilacın besin-ilaç etkileşimi hakkında bir uzmandan bilgi almalıdır.

Tansiyon yüksekliği olan  hastalara öneriler:
• Tuz tüketimi kontrol altına alınmalıdır.
• Kilo olması gereken değerler arasında olmalıdır.
• Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
• Yeterli ve dengeli beslenme programına uyulmalıdır.
• Sigaradan kullanımı varsa buna son verilmelidir.
• Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.
• Stres yaratan durumlarda bunun geçici olduğunu bilin ve sizi mutlu eden şeyler yapın. Mesela uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşınızla buluşun ya da birkaç gün şehir dışına çıkıp kendinize zaman ayırın.  

 

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Tuğba Cici

Dyt. Tuğba CİCİ, lisans öncesi öğrenimini Neuenmarkt-Wirsberg Grund und Hauptschule'de (Almanya), Markgraf Georg Friedrich Gymnasium'de (Almanya) ve Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi'nde tamamlamştır. Ardından İstanbul Bilim Üniversitesi Beslennme ve Diyetetik başlamış olduğu lisans eğitimini 2014 yılında tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra başlamış olduğu Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik yüksek lisans eğitimine hala devam etmektedir. Mesleki çalışmalarına Vital Fulya Plaza'da bulunan özel merkezinde devam eden Dyt. Tuğba CİCİ, üniversite eğitimi süresince ve sonrasında pek çok mesleki kongre, eğitim ve seminere katılmıştır. Ayrıca kendisi iyi derecede Almanca, İspanyolca ve İngilizce bilmektedir. Dyt. Tuğba CİCİ'nin katılmış olduğu eğitim, konferans ve seminerlerden bazıları şöyledir; ...

Etiketler
Tansiyon yüksekliği olan hastalara öneriler
Dyt. Tuğba Cici
Dyt. Tuğba Cici
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube