Hemoroid nedir, nasıl tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid nedir, nasıl tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid (basur),anüs ve rektum (kalınbarsağın son kısmı) bölgesinde zaten var olan toplardamarların şişmesi sonucu oluşan bir tür varislerdir.Yani Hemoroidler, anal kanalın iç duvarını teşkil eden tabakanın (mukozanın) altında oluşan, genişlemiş damarsal yapılardır.

Hemoroidlerin 2 türü vardır.

Dış hemoroid:Anal kanalın dışındaki deri altında görülen, şişmiş toplar damarlardır. Genellikle deri ile aynı renkte küçük bir şişlik şeklinde görülürler. Damar tıkanıp, dolaşım bozulunca daha fazla şişip şikayetlere neden olurlar.

İç hemoroid: Son barsağın anal halkaya yakın kısmında gelişen şiş ve dolaşımı bozulmuş damarsal oluşumlardır. İç hemoroidler şiştiği zaman meme şeklinde anüsten dışarıya çıkabilirler

Hemoroidlerin Belirtileri Nelerdir?

Kanama : En sık görülen belirti, tuvalette kan damlası veya tuvalet kağıdında kırmızı parlak renkli kan görülmesidir. Tıkanmış hemoroidlerde pıhtı bulunur ve ağrılıdır.

Yanma

Anüste rahatsızlık

Kaşıntı

Hemoroid Nasıl Oluşur ?

Hemoroidler çok sık olarak görülürler. 50 yaş civarındaki insanların yarısından fazlasında hemoroid vardır. Hemoroidlerin olması her zaman şikayetin olmasını gerektirmez. Özellikle kabızlık problemi olan kimselerde büyük abdest yaparken ıkınma sonucunda basınç artarak bu bölgedeki toplar damarların genişlemesine neden olur yani hemoroid oluşumunu kolaylaştırır. Hamile kadınlarda hemoroide çok sık rastlanır. Bunun nedeni bebeğin son barsak alanındaki baskısına bağlı toplar damar dolaşımının bozulmasıdır. Kronik kabızlık ve ishal (devamlı ıkınma ve gaita geçerken tahrişe bağlı olarak) hemoroidlerin oluşumuna katkıda bulunur.

Hemoroidlerin teşhisi :

Anüsten kan geldiğini söyleyen tüm hastalarda anüs muayenesi olmalıdır. Muayane önce parmakla yapılmalı, daha sonra, anal kanal ve rektum ışıklı bir cihaz ile gözlenmelidir (Rektoskopi). Rektumundan kan gelen hastaların büyük çoğunluğu utanma nedeniyle ilgili hekime başvurmamakta çeşitli tedavi yöntemleri ile geçiştirmeğe çalışmaktadırlar.Halbuki hemoroid zannedilen bu hastaların bazılarında Rektum kanserleri kanamaya neden olmaktadır. Rektoskopi yapılmasının ana nedeni budur.

Hemoroid Teşhisi Konuldu Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle doktorunuzun önerilerine uyunuz.

A-Tıbbi tedavi : Kabızlıktan korunmalıdır. Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınmak gerekir. Alkol,acı biber,baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Uzun süre hareketsiz oturmak yada sürekli ayakta kalmaktan sakınmalıdır. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Tedavide kullanılan bir çok fitil, merhem, krem mevcuttur. Bunlar şişmiş damar ve çevresinin şişliğini azaltmağa yardımcı olurlar. Özellikle dışkılamadan sonra günde bir kaç defa ılık oturma banyoları (şiddetli kanama sırası hariç) yararlıdır.

B-Diğer tedavi yöntemleri : Aşırı kanama olduğu zaman ve çok ağrı varsa, tıbbi tedaviye rağmen hasta rahatlamıyorsa şu yöntemlere başvurulur.
Skleroterapi: Hemoroidal damarların ve dokunun büzüşmesine neden olacak bazı kimyasal maddeleri, şiş olan hemoroid pakesine iğne ile enjekte etme yöntemidir.Genellikle 1.- 2. derecede kanamalı hemoroidlerin tedavisinde kullanılır.
Band Ligasyonu : Hemoroid pakelerin lastik band ile bağlanması sonucunda bir müddet sonra boğulan parça düşer ve yeri büzüşerek alttaki damarsal yapıların şişmesi önlenmiş olur.2.- 3. derecede iç hemoroidlerde uygulanır. Dünya çapında ve ülkemizde en sık yapılan yöntemdir.

Cerrahi : Hemoroidlerin ameliyatla çıkarılması işlemidir.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Serdar YAZICI, 31 Mayıs 1967 yılında Bayburt'ta doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerinin ardından Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 1995-2004 yılları arasında Elazığ SSK Hastanesi'nde, 2004-2016 yılları arasında Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapmış olan Op. Dr. Serdar YAZICI, mesleki çalışmalarına şu anda Özel Fatih Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Op. Dr. Serdar YAZICI'nın Katıldığı Kurslar ve Bilimsel Kongreler;  1995 Kobaylarda Deneysel Koledok Yaralanmaları Çalışması 1998-2000-2004-2006-2014 Ulusal Cerrahi Kongreleri 2007 2. Uludağ Genel Cerrahi Günce ...

Etiketler
Hemoroid
Op. Dr. Serdar Yazıcı
Op. Dr. Serdar Yazıcı
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube