Yazın ortalarına gelinmesi ile sıcaklarda büyük artış gözleniyor.

Sıcaklık artışının insan üzerindeki psikolojik etkisi büyük oranda denilebilir. Konuyla ilgili yapılan çok fazla araştırma olmamasına rağmen sosyal gözlem ve klinik izlem ile karşılaşılan psikolojik durumlar tahammülsüzlük, stres, sinirlilik, huzursuzluk, uyku problemleri, iştahda artma ya da azalma, cinsel istekde azalma, çalışmak istememe, özgüven problemleri, alkol ve ya sigara kullanımında artış şeklinde görülmektedir.

Daha detaylı incelendiğinde yoğun sıcaklığın ikili ilişkileri terleme problemi olarak da etkilediği farkedilmiştir. Terleyen kişide rahatsızlık hissi , kötü kokma korkusu ile gerginlik , partnerinden ve sosyal ortamdan uzaklaşma olabilir.

Bunun yanı sıra yeterli ve konforlu uyku uyuyamama bir sonraki günü dahi etkileyebildiğinden , sıcaklığa bağlı psikolojik durumları zincir haline getirebiliyor.

Zihinsel yorgunluk, beden yorgunluğu, bıkkınlık, konsantrasyon eksikliği buna eşlik eden tablolardır. Bu tabloyu oluşturan durumları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kendini koruma ve uzman desteği ile etkileri azaltılabilir. Bol bol su içip günde en az bir saati, sakin dinlenme ortamı yaratarak geçirmek gerginlik ve stresten uzak tutabilir.


Antalya Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!