Hamileyken hangi antibiyotiği kullanabilirim ?
Hamileyken hangi antibiyotiği kullanabilirim ?

Gebelikte enfeksiyon gelişmesi normal bireylere göre daha kolay olur bununla beraber enfeksiyonlar daha hızlı ilerleyip daha ciddi sorunlara neden olabilir bununla beraber antibiyotik secimindeki zorluklar durumu daha zor hale getirir. Bu nedenle enfeksiyonlar en kısa sürede tespit edilip tedavi edilmelidir. Başka bir sıkıntıda gebelikte kullanılan antibiyotiklerin etkisinin gebe olmayan kadınlara göre daha az olmasıdır, bunun nedenlerini sıralayacak olursak;

GEBELERDE NEDEN ANTİBİYOTİKLERİN ETKİSİ DAHA AZ OLUR?

1.Gebelerde böbrekler daha fazla çalıştığından antibiyotikler daha çabuk vücuttan atılır.

2.Gebeliğin özellikle 2. yarısında damarlarındaki kan miktarı artar buda antibiyotiğin kandaki düzeyinin düşmesine neden olur.

3..Annenin kullandığı antibiyotikler plasentadan geçerek bebeğe ulaştığından yine annenin kanındaki antibiyotiğin azalmasına neden olur.

GEBELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Yeni doğan bebeklerde şekilsel ve fonksiyonel bozukluklar yapan maddelere teratojen denmektedir. Bazı antibiyotiklerinde teratojenik etkileri vardır. Bundan dolayı gebelik döneminizde antibiyotik kullanırken mutlaka doktorunuza başvurmalı ve güvenli grup dediğimiz antibiyotiklerden birini kullanmanız uygun olur.

Gebelikte antibiyotik kullanımı FDA( Food and Drug administration) tarafından sınıflandırılmıştır.

Sınıf A: Kontrollü insan çalışmalarında bu gruptaki ilaçların riski bulunmamıştır. Gebelerde güvenle kullanılabilir.

Sınıf B: Gebelerde kullanılabilir. Hayvanlarda risk oluşturup insanlarda oluşturmadığını gösteren ilaçlar ile hayvanlarda risk oluşturmayan fakat insan çalışmalarının yetersiz olduğu gruptur.

Sınıf C: Risk tamamen dışlanamamıştır. İnsan çalışmaları yoktur ancak hayvan çalışmalarında fetal yan etkilerin görüldüğü ilaçlardır.

Sınıf D: Risk vardır ancak insan fetusuna zararlı olan ancak anne hayatını tehdit eden bazı durumlarda bu etkilerin göz ardı edilebileceği ilaçlardır.

Sınıf X: Gebelikte kesinlikle kullanılmaz.

B GRUBU (GEBELİKTE KULLANILABİLEN ) ANTİBİYOTİKLER:

1. Beta Laktam grubu antibiyotiklerden Penisilinler, Sefalosporinler, Karbapenemler (Meropenem, Ertapenem, Doripenem)

2. Klindamisin

3. Makrolidler (Eritromisin, azitromisin)

4. Nitrofurantoin

5. Metranidazol

Bu şekilde sıralamanın yanı sıra aslında gebelikte en fazla kullandığımız ağızdan antibiyotik amoksisilin/klavulanik asit denilen Beta Laktam grubunda olan antibiyotiktir.

Bu antibiyotik ile gebelerde ki toplum kökenli zatüre, idrar yolları iltahabı(sistit, börek iltahabı), sinüzit, diş abseleri,sellilüt dediğimiz cilt enfeksiyonu güvenli ve etkin bir şekilde tedavi edilebilir.

Bunun dışında kalan toplum kaynaklı olan ve olmayan zatürede ise azitromisin içeren antibiyotikler kullanılabilir.

Penisilin ve sefalosporinlere allerjiniz var ise bunların yerine eritromisin güvenle kullanılır.


Gaziantep Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!