Hamilelikte hepatit c ( sarılık )
Hamilelikte hepatit c ( sarılık )

Eğer siz kronik Hepatit C hastasıysanız doğum esnasında bebeğinize bulaştırma olasılığınız yaklaşık olarak %5’tir. Ancak bu oran sizin viral yükünüz (HCV RNA) yüksek ise daha da fazla olabilir.

HEPATİT C’Lİ GEBEDE DOĞUM

Vajinal doğum ile bebeğinize bulaştırma olasılığınız daha yüksek gibi görünmekle birlikte sezaryen ile doğumun geçişi azalttığı ile ilgili kesin bir veri bulunmamaktadır.

HEPATİT C’Lİ ANNEDE EMZİRME

Anne sütü ve özelliklede kolostrumda oldukça düşük miktarda HCV saptanmıştır. Ancak anne sütü ile HCV bulaşı net gösterilememiştir. Buna rağmen yüksek HCV RNA değeriniz var ise bebeğinizi emzirmemeniz önerilir.

Hepatit C’li anneden doğan bebeğe 15. ayda Anti HCV baktırılmalıdır. Eğer imkanınız var ise 2. ve 6. ayda HCV RNA’da baktırılabilir.

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) HEPATİT C TEDAVİSİ

Eğer Hepatit C taşıdığınızı hamileliğiniz sırasında öğrendiyseniz yapacak hiçbir şey yoktur sadece bebeğinizin doğmasını beklemeniz gerekir. Gebeliğiniz sonlandıktan sonra tedavinizin başlanması ve bebeğinize bulaşın olup olmadığını anlamanız için Enfeksiyon Hastalıkları uzmanınızla iletişim halinde olmanız gereklidir.

İNTERFERON TEDAVİSİ ALANLARDA HAMİLELİK?

Kronik Hepatit C tedavisi alıyorsanız kesinlikle gebe kalmamak için korunmanız gereklidir. Sağlıklı bir gebelik için ise tedaviniz bittikten en az 4 ay sonra gebe kalmanız gerekir.

Eğer eşiniz interferon tedavisi alıyorsa o zaman da yine tedavi tamamlandıktan 7 ay sonra hamile kalmanız önerilir. Çünkü interferonların spermler üzerinde de istenmeyen etkileri vardır


Gaziantep Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!