Son yıllarda değişen yaşam şartları ile birlikte kadınlarda önce kariyer sahibi olmak, sağlıklı bir ilişki oluşturmak ve ekonomik güvence sağlama isteği doğmuştur.

Bu sebepten dolayı gebelik yaşı gecikmeye başlamıştır.

Çocuk sahibi olmak için 30’lu, 40’lı yaşlara kadar beklenmeye başlanmıştır.

Maalesef bu bekleyiş gebelik şansını belirgin olarak azaltmıştır. Bunun sebebi kadınlarda bulunan over rezervi dediğimiz yumurtalık sayısının azalmasıdır. Örnek vermek gerekirse, bebekken 2 milyon olan yumurta sayısı, 37 yaşında 25 bine inmektedir.

Yumurtalık sayısının azalmasıyla 30- 33 yaşları arasında doğurganlık oranı düşer, 35- 38 yaşları arasında iyice hızlanır. 30 yaşında bir kadında gebe kalma oranı her ay % 20’dir. 38 yaşında canlı doğum oranı %50 oranında azalır.

Sigara içen kadınlarda bu oranlar daha da kötüdür. a sayısının azalmasının iki doğal sonucu vardır. Gebelik şansının azalması ve menopoz. Son yıllarda, tıptaki gelişmelerle beraber anne adaylarında kanda yapılan AMH (Anti Müllerian Hormon) isimli basit bir hormon testiyle kadının biyolojik saati ölçülebilir.

Hamile kalmak için önünde kaç yıl kaldığı ve menopoza ne zaman gireceği öngörülebilir. AMH yaptırmadan önce, kadın doğum doktoru, anne adayına adetin ilk günü yumurta sayımı yapar. Yumurta sayısı, hastanın yumurta rezervinin ne durumda olduğunu gösterir. Fakat bu durumun daha ne kadar devam edeceği hakkında bilgi vermez. İşte bu durumda AMH testi devreye girer.

Anne adayı menopoza ne kadar yaklaştığını bu testle anlar. Bu testin yapılma zamanı ile ilgili bir kısıtlama yoktur.

Çünkü adet döneminden etkilenmez. Özetlemek gerekirse bu test, yumurtalık kapasitesi değerlendirilmesinde, erken menopoz ve menopoz tanısında, bir kadının kaç yaşında menopoza gireceğinin önceden tespitinde ve tüp bebek tedavisinin planlanmasında kullanılır.

İstanbul Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!