Hamilelik ve doğumda aile sorumlulukları

Hamilelik ve doğumda aile sorumlulukları

Hamilelik ve Doğumda Aile Sorumlulukları
Araştırmalar gösteriyor ki iyi kurulmuş hamile-hekim ilişkisi gebeliğin daha huzurlu ve sakin geçmesini sağlıyor. Bunun için sağlık kuruluşları hamilelerin gerekli tüm tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak önlemleri alırken diğer yandan da gebelerin kendilerini huzur ve güven içinde hissetmeleri için ortam hazırlamalıdırlar. Ancak burada ailelere de büyük bir görev düşmektedir. Aileler böyle bir ortamın hazırlanabilmesi için sorumluluğu paylaşmak zorundadırlar.
• Güvenli, sakin ve insancıl bir doğum isteyen aileler böyle bir doğumla neyi ifade etmek istediklerini doktorlarına açıklama sorumluluğundadırlar. Çelişki ve hayal kırıklıklarını önlemek için doğumla ilgili tercihlerini önceden doktorlarına açık bir dilde anlatmalıdırlar.
• Aileler kendi sağlıklarının teminini ekibin aktif bir üyesi olduklarının sorumluluğunda olmalıdırlar. Bebeklerinin sağlıklı doğumu için kendi sağlıklarını en iyi şekilde korumakla sorumludurlar.
• Sağlıklı, sakin ve doğal bir doğum isteyen aileler bu konuda kendileri ile aynı duyguları paylaşan bir sağlık ekibi bulmak konusunda kendileri sorumludurlar. Müdahalelere eğilimli sağlık çalışanlarının fikirlerini değiştirmek yerine doğal doğum konusunda kendilerini destekleyen uygulamalara sıcak bakan bir ekip araştırmak onların sorumluluğu olacaktır.
• Doğumla ilgili tercihlerinin gerçekleşebilmesi için bu konudaki taleplerini erken gebelik dönemlerindeki ziyaretlerde dile getirmek ailelerin sorumluluğudur. Böylece doğumun yaklaştığı günlerde her iki tarafta nasıl davranacağını bilmenin huzurunu yaşayacaktır.
• Aileler doğum yapacakları hastanenin doğum ve doğumla ve doğuma yaklaşımla ilgili kurallarını öğrenme sorumluluğundadırlar. Kendi doğum tercihleri ile hastanenin genel doğum koşullarını karşılaştırarak araştırmak zorundadırlar.
• Aileler doğumda müdahale gerektirecek bir durum olması durumunda önceden hastane veya doktorun yaklaşımlarını araştırma ve kendi tercihleri ile karşılaştırma sorumluluğundadır. Gerekli durumlarda kaygılarını dile getirme dile getirme özgürlükleri olmalıdır.
• Aileler kendilerini fiziksel ve zihinsel olarak doğuma hazırlama, sağlıklı beslenmeye dikkat etme, kendileri ve bebekleri için sağlıklı bir ortam yaratma konusunda sorumludurlar. Bu sorumluluk bebeklerinin ihtiyaçları yönünde doğum şeklini seçme konusunda da devam eder.
• Aileler mümkün olduğunca her türlü test ve müdahalede bebekleri için meydana çıkan yarar ve zararları araştırarak kendi tercihleri doğrultusunda yararlı olanı seçmekle sorumludurlar.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Ankara Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi'nde ihtisasını alarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Op. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR, Ege Üniversitesi'nde Tüp Bebek - Doğal Doğum - Suda Doğum Eğitmeni - Cinsel Terapist olarak görev yapmıştır. 4 Boyutlu Ultrason, Renkli Doppler Obstetrik Ultrason sertifikası sahibidir. İzmir Tepecik Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Depertmanı'nda 1.5 sene, Riskli Gebelik - Perinatoloji Depertmanı'nda 2 sene, Endoskopi - Histeroskopi - Kolposkopi Depertmanı'nda 1.5 sene, Jinekoloji Depertmanı'nda 2 yıl, İnfertilite - Menopoz Depertmanı'nda 1.5 sene görev yapmıştır. Op. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR, T.C Sağlık Bakanlığı onaylı Laparoskopi Ser ...

Etiketler
Hamilelikte aile sorumlulukları
Op. Dr. Ali Ata Özdemir
Op. Dr. Ali Ata Özdemir
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube