Hamilelik sonrası

Hamilelik sonrası

Hamilelik ve annelik, kadın hayatının en güzel dönemlerinden biridir. Ancak hamilelik süresince karın bölgesindeki genişlemeye bağlı sarkma ve çatlaklar, (normal) doğum sırasındaki açılmaya bağlı genital bölgedeki gevşeme ve süt verme sonucu da memelerdeki büyüme ve ardından sarkma ve küçülme, hormonel değişim sebebiyle yağlanma artışı ve dağılımındaki düzensizlik, anneleri ister istemez değişik duygu boyutlarına sürüklemektedir. Kadın kendini çirkinleşmiş, çekiciliğini yitirmiş olarak görür ve özgüvenini yitirir.

Özellikle çok sayıdaki normal doğum sonrası aşırı genişlemiş olan vajinal yapı, birçok kadında cinsel fonksiyon bozukluklarına sebep olur, dolayısıyla da cinsel tatminde sorunlar yaşatır. Bu sorunlar sonuçta erkeği de etkiler. Cinsel hayattaki sorunlar da bilindiği üzere insanların psikolojisini, kişiliğini ve birlikteliklerini doğrudan etkilemektedir.

Sonuç olarak, zamana bağlı ve hamileliğin sonucu olarak genital bölgede meydana gelmiş fiziksel değişiklikler hayatı olumsuz etkileyen ancak çözümü mevcut olan problemlerdir. Modern plastik cerrahi, bu problerin çözümünü size sunarken faydalanmamak, gerek sosyal gerekse cinsel açıdan mutlu bir hayatın elinizden akıp gitmesine seyirci kalmak ve tüm saydığımız sorunların “anne” olmanın güzelliklerini gölgelemesine izin vermek, düşünülemez.

Eğer egzersiz ve diyet gibi tasarruflar yardımcı olmuyorsa, modern plastik cerrahi size yardımcı olabilir. Bu girişimlerde, kadın doğum ve genel cerrahi uzmanı ile işbirliği yapılması, mevcut durumun her açıdan irdelenmesi esastır. “Hallederiz” tarzı yaklaşımları kesinlikle kabul etmemenizi, sağlınızın göz ardı edilmesine izin vermemenizi tavsiye ederim.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Oygar Aytekin

Op. Dr. Oygar AYTEKİN, 1974 yılında Almanya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini Bursa'da bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Henüz tıp fakültesi öğrencisi iken çok sayıda estetik burun ameliyatına müdahil olmuş olan Dr. AYTEKİN, ihtisasını da Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği'nde yapmış ve Plastik, Rekonstrüktif ve EstetikCerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 2004-2008 yılları arasında Viyana'da, maksillofasiyal rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında hizmet veren özel bir kurumda çalışmalar yapmış olan Op. Dr. Oygar AYTEKİN, mesleki çalışmalarını Suadiye'de bulunan özel muayenehanesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 2005 yılından beri, Avrupa'da sadece Viyana'da verilen "taze kadavra kafaları ...

Etiketler
Hamile
Op. Dr. Oygar Aytekin
Op. Dr. Oygar Aytekin
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube