Hamilelik öncesi, sırası ve sonrası beslenme

Hamilelik öncesi, sırası ve sonrası beslenme

Hem gebeliğe hazırlık hemde gebelik sırasında  kişi kendine gerekenden daha fazla özen göstermesi gerekir. Gebeliğe hazırlık aşamasında kişinin kilo kontolü yapılır. Gebe kalmasını kolaylaştıracak besinlerle takviyeler yapılır. Gerekirse birkaç kilo zayıflama uygulamaları yapılır. Gebelik sırasında kişinin kilo durumuna göre 9 ila 14 kilo arasında bir ağırlık kazanırılması hedeflenir.

Bu uygulamada bahsedilen tekli gebelik içindir. Her ek bebek için 2-3 kilo artı kilo vardır .Gebenin ne kadar ağırlık kazandığı çok önemlidir. Eğer düşük kilo alımı gözlenirse bebekte gelişim geriliği veya ölü doğumlar meydana gelebilir. Beslenme uzmanınız bu konuda size motivasyon uygulamaları verip günlük kaç kalori almanız gerektiğini hesaplar ve telefonla günlük takiplerini yapar.

Bununla birlikte günlük alınması gereken su dozundan tututun spor aktivitelerinize kadar bir düzenleme yapar. Gebelikte en çok gözlenen durumlar kabızlık , gaz problemi ve bulantıdır. Bu durumlar çok normaldir ve beslenmeyle birlikte bunun çözümü yapılır. Gebilikten hemen sonra süt kaybı meydana getirmeden hızlı bir şekilde eski kiloya dönme yapılır. Bu tüm aşamalar uzun ve çok güzel bir süreçtir keyifle ve sağlıklı bir şekilde bu süreç tamamlanmalıdır.

Bu makale 18 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Ayşe Rümeysa Gök,1996 Adana doğumludur. Birçok kurumda staj yapıp yeterli donanıma sahip olan Diyetisyen Gök, 2014 yılında Yusuf Baysal Anadolu lisesinden mezun olmuş daha sonra Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü 2018 senesinde başarıyla tamamlamıştır. Anlayarak Hızlı Okuma Mesleki İngilizce Anadoluda Beslenme ve Yemek Kültürü 3.Uluslararası Helal ve Sağlıklı Beslenme Gıda Kogresi Profesyonel Mutfakta Ceviz Kullanımı Cerrahi Olgularda Tıbbi Beslenme Tedavisi Beslenme ve Moleküler Mekanizması Moleküler Beslenme Diyetisyenliği Fitoterapi gibi birçok kongre ve seminere katılmış ve sertifika sahibi olmuştur.  Özel İbni Sina Hastanesinde yönetici diyetisyen pozisyonunda çalışmıştır. Şuan mesleki çalışmalarını Halkalı Atakent Diyetisyen Rumeysa Gök Beslenme ve Diyet Kliniğinde devam etmektedir ...

Etiketler
Gebelikte beslenme
Dyt. Rümeysa Gök
Dyt. Rümeysa Gök
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube