Genital bölge mikroorganizmalar bakımından zengin bir bölge olduğu için ameliyat sonrası bakım olası enfeksiyonları önleme açısından çok önemlidir. Bu nedenle vereceğimiz tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir.

· Ameliyat sonrasında mutlaka antibiyotik tedavisi yapılmalıdır. 5 günlük antibiyotik tedavisi genelde yeterli olur, gerekirse bu süre uzatılabilir.

· İşlem sonrası birkaç gün ağrı kesicilere ihtiyacınız olabilir. Lüzum halinde sadece bizim verdiğimiz ağrı kesicileri kullanın.

· Cinsel bölgenin temiz tutulması son derece önemlidir. Bunun için özel antiseptikler kullanmanız gereklidir. Bu uygulamayı her tuvaletten sonra yapmalısınız.

· Özel hazırlanmış solusyonlar ve buz uygulaması ödem oluşumunu azaltacağı gibi yaranın iyileşmesini hızlandırır. · Ameliyattan sonra hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu dönemde hijyenik petler kullanmanızı tavsiye ederiz.

· Ameliyattan 2 gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapabilirsiniz.

· Yaranız iyileşene kadar mutlaka pamuklu çamaşırlar kullanın.

· Ameliyat sonrası 1 hafta içinde kabız olmamaya, ıkınmamaya özen gösterin.

· Estetik operasyonlardan bir ya da iki gün sonra işe/okula gidebilirsiniz.

· Ameliyat sonrası 4- 6 hafta kadar ata binme, motosiklet kullanma, havuza- denize girme, sauna ve ağır sporlar yapmak, genital tüyleri aldırmak sakıncalıdır.

· Labioplasti ameliyatlarından 3- 4 hafta, vajina daraltıcı ameliyatlarından 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

· Ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!