Gebelikteki ayak şişlikleri
Gebelikteki ayak şişlikleri

Gebelik sırasında, ayak ve ayak bileğinde şişme olması oldukça sık görülen bir durumdur ve doğumdan sonra genelde kaybolur. Günün ilerleyen saatlerinde ve sıcak havalarda daha da arttığını farkedebilirsiniz. Gebelik sırasındaki, ayak ve ayak bileğinde şişmeye neden olan faktörleri inceleyelim. Gebeyken vücudunuz daha çok sıvı üretir ve depolar. Ayrıca büyüyen rahiminiz bacağa giden damarlarınıza baskı yapar. Gebeliğin son aylarında bu baskı daha da artar. Kalbe dönen kan miktarı azalınca, vücuttaki sıvı yapımı da artar ve bacakla ayakta biriken sıvı miktarı artar. Uzun süre ayakta durmak ya da oturmak da bu durumunuzu artırır.

Gebelikteki ayak şişmelerini engellemek ve azaltmak için yapmanız gerekenler;

- Gün içinde ayaklarınızı kaldırarak oturmaya çalışın.

- Uyurken yan yatın ya da bacaklarınızın altına yastık yerleştirerek hafifçe yukarda tutun.

- Otururken bacak bacak üzerine atmayın.

- Uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın.

- Serin ortamlarda bulunmaya çalışın çünkü sıcaklık artışı şişliklerinizi artıracaktır.

- Yürüyüş yapın ya da yüzün. Suyun kaldırma kuvveti, bebeğinizin kalçanıza yaptığı baskıyı azaltacaktır.

- Sıkı kıyafetler giymekten kaçının.

- Düzenli egzersiz yapın.

Bacak ve ayaklardaki hafif şişlikler normal olmasına rağmen aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuza haber vermeniz gereklidir.

- Çok fazla ya da ani oluşan şişlikler. Bu durum preeklampsi dediğimiz ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Preeklampsinin diğer belirtileri aşırı baş ağrısı, bulanık görme ve baş dönmesidir.

- Sadece bir bacakta şişme varsa, özellikle bacaklarınızın arka kısmında ağrı veya hassasiyet de varsa bu, pıhtı atmasının bir işareti olabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!