Aile planlaması, amaç ve yöntemleri
Aile planlaması, amaç ve yöntemleri

Aile planlaması, istenildiği zaman istenildiği kadar çocuk sahibi olunabilmesidir. Her ailenin istediği kadar çocuk sahibi olması hakkı vardır, ancak sık aralıklarla olan gebeliklerde anne sağlığı ciddi olarak zarar görmekte, anne karnındaki bebek gelişimi etkilenmekte, sakatlık oranı, anne ve bebek ölüm riski artmaktadır.

Günümüzde hem kadınlar, hem de erkekler için geliştirilmiş, son derece güvenilir ve etkili metodlar mevcuttur. Gelişen modern tıp her bireyin kendi ihtiyacına yönelik çok değişik yöntemler sunmaktadır. Buna rağmen dünyada ve ülkemizde çiftlerin oldukça büyük bir kısmı hala geleneksel, etkinliği ve güvenilirliği son derece düşük, sağlık açısından son derece sakıncalı yöntemlerle doğum kontrolü uygulamaya çalışmaktadır. Bu duruma neden olan faktör maalesef çiftlerin doğum kontrolü hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları ve kulaktan dolma yanlış bilgilerle korunmaya çalışmalarıdır.

Kadınların iş hayatında daha fazla etkin rol alması, çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerini azaltmakta veya bu kararı vermeyi bir süre ertelemelerine sebep olmaktadır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında sonuç ne yazık ki istenmeyen bir gebelik ve kürtajdır.

Burada amaç, çiftleri doğum kontrolü hakkında bilgilendirmek, onlara en uygun yöntemi seçmeleri konusunda yardımcı olabilmek ve akıllarına takılan soruları cevaplamaya çalışmaktır.

Aile planlamasının amaçları:

- Anne sağlığını korumak ve anne ölümlerini önlemek

- Sağlıklı bebeklerin doğmasını sağlamak

- İstenmeyen gebelikleri önlemek

- Riskli gebeliklerin oluşmasını önlemek

- Çiftler arasında daha mutlu ve sağlıklı cinsel hayat sağlamak

- Bireyleri ve aileleri bu konuda eğitmek

Aile planlaması yöntemleri

İdeal bir doğum kontrol yöntemi;gebeliği kesin önlemeli,sağlığa zarar vermemeli, kolay uygulanabilir olmalı ve maliyeti düşük olmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri kalıcı olmayan ( geçici) ve kalıcı ( geri dönüşü olmayan) yöntemler olarak 2 sınıfa ayrılır. Hangi doğum kontrol yönteminin size uygun olduğunu belirlerken mutlaka doktora başvurunuz. Yaşam tarzınız, sağlık durumunuz, üreme organlarınızın yapısı ve sizin tıbbi öykünüz beraberce değerlendirilerek sizin için en uygun doğum kontrol yöntemi belirlenecektir.

A- Kalıcı olmayan (geri dönebilen) yöntemler: Etkili ancak kalıcı olmayan, bırakıldığı yada kullanılmadığı takdirde etkisi hemen sona eren ve üreme yeteneğine herhangi bir zararı olmayan yöntemlerdir.

B-

*Doğum kontrol hapları,

*Kola takılan patch

*Koruyucu iğneler (1 aylık-3 aylık),

*Ertesi gün hapları,

*Koruyucu çubuklar (implant-implanon),

*Rahim içi araçlar (spiral),

*Prezervatif (kondom-kılıf),

*Femidom ( kadınlar için prezervatif)

*Diafram-spermisitler,

B- Kalıcı olan ( geri dönüşü olmayan ) yöntemler: Artık bebek sahibi olmayı kesinlikle düşünmüyorsanız en uygun yöntem tüplerin bağlanmasıdır.

*Kadınlarda tüplerin (yumurta kanalları) bağlanması

*Erkekte sperm kanallarının bağlanması (vazektomi)


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!