Gebelik şekeri nedir nasıl yönetilmelidir

Gebelik şekeri nedir nasıl yönetilmelidir

Anne adayında gebelik öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, gebelik döneminde kanda glikoz yani şeker seviyesinde yükselmesine denir. gebelik döneminde 24-28 haftada yaoılan ve şekerli su testi olarak bilinen test ile tanı konulur. 

Şeker yükleme testi nedir ve nasıl yapılır ?
Anne adaylarına şeker yükleme testi 24 ve 28 haftalar arasında uygulanmalıdır. Yapılan test sırasında anne adayına önce 50 gr glikoz (saf şeker ) içirilir. Bir saat sonra kanda glikoz (şeker) seviyesi kontrol edilir. Bu oranın tespiti sırasında glikoz seviyesi 140 mg/dl altında olduğunda anne adayında gebelik şekeri olmadığı belirlenir. Fakat kandaki glikozun bu değerin üstünde çıkması halinde 3 saatlik 100 gr glikozla testin yeniden yapılması gerekir. 3 saat sürecek yüklemenin ardından, anne adayının gebelik şekeri olup olmadığı kesin olarak belirlenir. Anne adayına yapılacak şeker yükleme testi sonrasında aşırı fiziksel aktivitenin yapılmaması ve bu süreçte herhangi bir şey yenmemesi gerekir. Bunlar şeker yükleme testinin doğru sonuç vermesi açısından önemlidir.
Gebelik şekerinin riskleri nelerdir?

Şeker hastalığının gebelikten önce var olması ya da gebelik döneminde ortaya çıkması, anne adayı ve bebek için bazı risklerin oluşmasını sağlar. Şeker hastalığı olan gebelerde bu süreçte kan şekeri seviyelerinin ne kadar iyi kontrol edilir ve düzenli olması sağlanırsa, diyabet yüzünden oluşacak riskler azaltılır.  gebelikte ortaya çıkan şeker yüksekliğinin şeker yükleme testiyle belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde anne adaylarında gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum, düşük gibi sorunlar şeker hastası olmayan gebelere göre daha yüksek olur. Gebelikten önce şeker hastası olan kadınların bebeklerinde bazı anomaliler olabilir. Fakat gebelikte başlayan şeker hastalığı böyle bir soruna neden olmaz. Fakat her iki şeker hastalığında bebeğin fazla kilolu doğması yani makrozomik bebek gelişimi söz konusu olabilir. Bu durumda anne adaylarına sezaryen ile doğum yapılacağından, buna bağlı olarak bazı riskler yaşanabilir. Anne adaylarında gebelik döneminde kan şekeri seviyeleri kontrol altına alındığında, oluşabilecek risklerde buna orantılı olarak azalacaktır. Bu yüzden anne adaylarında HbA1C ve glikoz seviyelerinin takibi son derece önemlidir.

Şeker hastalığı görülen anne adayında bebekte olabilecek riskler nelerdir?

Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi yüzünden bebekte yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı yaşanabilir.
Bebeğin >4000 gr yani çok iri olması
Bebeğin olması gerekenden küçük olması yani gelişme geriliği olamsı
Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi
İleri aşamada kalp hastalıklarının oluşması
Böbrek anomalileri olması
Beyin ve santral sinir sistemine olan anomaliler
Kulak anomalileri
Sindirim sisteminde oluşacak anomaliler
yenidoğan döneminde hipokalsemi, polisitemi 

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren

Etiketler
Şeker yükleme testi
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube