Jinekolojik ultrasonografi

Jinekolojik ultrasonografi

Jinekolojik ultrasonografi, kadın genital organlarının (uterus, overler, fallop tüpleri, Douglas boşluğu) ve idrar torbasının ultrason cihazı yardımıyla görüntülenmesi işlemidir. Abdominal yoldan, vaginal veya rektal yoldan inceleme yapılabilir. Transvaginal görüntüleme daha yüksek frekanslı inceleme yapılmasına olanak verir ki bu sayede, yumurtalıklar, rahim ve endometrium (rahim iç tabakası) çok daha iyi görüntülenebilir.

Karın içindeki büyük kitlelerin varlığında veya tranvaginal ultrasonografi farklı nedenlerden dolayı uygulanamıyor ise, karından yapılan abdominal ultrasonografi tercih edilir. Abdominal ultrasonografi sırasında, idrar torbasının dolu olması, ses dalgaları sıvı içerisinde daha az dağılarak ilerleyeceğinden, idrar torbası arkasında bulunan rahim ve yumurtalıkların daha iyi görüntülenmesini sağlayacaktır.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Zehra KOÇER, 18 Eylül 1967 tarihinde Kıbrıs’ta doğmuştur. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık sonrasında 1999 yılında Çamlıca Medicana Hastanesi’nde göreve başlamış olan Op. Dr. Zehra KOÇER, 10 yıldır buradaki çalışmalarına devam etmekler birlikte Üsküdar'da bulunan özel muayenehanesinde de hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Jinekolojik muayene
Op. Dr. Zehra Koçer
Op. Dr. Zehra Koçer
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube