Menopoz hormon tedavisi

Menopoz hormon tedavisi

Biyo-özdeş hormonlar nedir?

Menopoz döneminde, eksilen başlıca hormonlar östrogen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonların yerine konması Amerika ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede krem bazında cillten emilen bitki kökenli hormonlar ile yapılmaktadır.

Bu hormonlar sentetik doğum kontrol haplarından daha farklı moleküler yapıya sahiptir, yani insan vücudu tarafından salınan hormonlarımıza daha yakın benzerlik taşımaktadır. 50 yaş öncesi eksilen hormonlarımızın başında Progesteron hormonu, sonrasında östrojen hormonu gelmektedir.

Menopoz dönemi sıcak basması, depresyon, uykusuzluk şikayetleri ile baş gösterir. Bu dönemde dikkat eksikliği, saç dökülmesi, cilt vagina kuruluk ve kilo alma şikayetleri olabilir. Kliniğimiz de Tükürük hormon testleri ile Kortizol ve diğer seks hormonlarını ölçümü yapılır. Sonrasında Amerika ve İngiltere de eczaneler de formule edilen cillten emilen krem bazında doğal hormonlar sipariş edilir.

Bio-identical Hormon Tedavisi ile kişinin yaşam kalitesi arttırılır. Ağızdan alınan sentetik hormonlar Karaciğer de metabolize olduktan sonra vücutta başka metabolitlere çevrilerek kanser oranında artış yapabilir.

Kortizol hormon testi yine kliniğimizde yapılmaktadır, Bu test ile kişinin stres hormonlarına bakılarak Tükenmişlik sendromu tanı ve tedavisi yapılır.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris

Etiketler
Menopoz nedir
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube