Fraksiyonel lazer ile leke ve cilt Çatlağı tedavisi ve cilt gençleştirme

Fraksiyonel lazer ile leke ve cilt Çatlağı tedavisi ve cilt gençleştirme

Anti-aging ve kırışıklık tedavilerinde, akne ve skar izlerinin iyileştirilmesinde, yaşa bağlı oluşan cilt sorunlarının tedavisinde, kadınların kabusu olan vücut çatlaklarının yok edilmesinde nokta atışı yaparak iyileştirme ve tedavi etme özelliğine sahip bu yeni lazer, hasarlı bölgeyi seçerek iyileşmesine yardımcı oluyor.

Fraksiyonel lazer; epidermis-üst deri ve dermis-alt deride lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratmasıdır. Bu sütunlar halindeki ısı hasar alanlarına mikrotermal tedavi bölgeleri denir. Bu hasar görmüş alanlar etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.

cilt_tedavisi, Leke_Tedavisi, Lazer_ile_Cilt_Tedavisi zonguldak

Fraksiyonel lazerler üst deride minik alanlar halinde hücreleri yenilediğinden leke tedavisinde, sivilce izlerinde uygulanabilir. Alt deride ise sütunlar halinde ısı hasarı yapıp bu bölgelerde derinin asıl alt yapısını oluşturan kollajen oluşumunu tetikleyerek yara izleri, yanık ve ameliyat izleri, vücut çatlakları (doğuma veya kiloya bağlı olarak gelişen), kırışıklıklar ve daha derin sivilce izlerinde değişen seans aralıklarıyla tedavi edebilmek mümkündür. Diğer endikasyonları arasında derinin selim tümörleri, siğillerin tedavisi, el ve yüz gençleştirme sayılabilir.

Sivilcelerden kalan izlerde, lekelerde, çukurlarda akne skarı dediğimiz tablonun tedavisinde kullanılmaktadır. Yeni sivilce oluşumunu üst deride yaratığı hafif soyulmalar sayesinde de azaltabilmektedir.

Cilt çatlağı sık görülen bir rahatsızlıktır ve pek çok kişiyi estetik açıdan rahatsız etmektedir. Vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle derinin alt dokularında sürekli gerilme sonucu ortaya çıkmaktadır bunun sonucunda derinin dermis tabakasındaki kollajen ve elastik lifler hasar görmektedir. Erken dönemde cilt çatlağı pembe renkli ve kaşıntılıdır zamanla beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir.

Son zamanlarda fraksiyonel lazer tedavileriyle çatlaklarda %40 ila % 80 oranında azalma ve sıkılaşma yapabilmek mümkündür. Tedavi 2-4 hafta gibi aralıklarla en az 3 seans planlanmalıdır.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Eksal Kargı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yazar toplam 14 makale yazdı.

Etiketler
Cilt çatlağı
Prof. Dr. Eksal Kargı
Prof. Dr. Eksal Kargı
Zonguldak - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube