Fobiler nedir?

Fobiler nedir?

İnsanların çoğu bir ya da birden fazla şeyden korktuğunu kabul etmektedir. Bunlar örümcek, yılan, palyaço, asansör, yükseklik, kapalı alan vb. olabilmektedir. Bu tür korkular oldukça yaygın ve normaldir. Bu korkuların fobi tanı kapsamına girmesi için iki önemli belirleyicisi vardır. Bunlardan ilki Belirtilerin ciddi düzeyde duygusal strese sebep olması, ikincisi ise Bu korkulardan ötürü gündelik gündelik işlevselliğin zarar görmesidir. Fobisi olan bireyler fobik uyaranla karşılaştıklarında ya da fobik uyaranla karşılaşmayı bekledikleri durumlarda hemen hemen her zaman korku tepkisi gösterirler. Korku duyulan uyarandan kaçınmanın hızlıca rahatlama sağlaması sebebiyle bu kişiler fobik uyaranla karşılaşma olasılıkları olan durumlardan da sıklıkla kaçınırlar.

Fobiler sadece belirli nesne ve durumlara karşı olması ve bu durum ve nesnelerden kaçınarak ya da hayatı bunlara göre düzenleyerek hayatını devam ettirebilmesi bu bozukluğa sahip kişilerim tedavi için başvurmasını da etkilemektedir. İleri derecede fobisi olanların fobik uyaranla ilişkili fotoğraf veya görüntüler bile rahatsız olmalarına sebep olabilir. Fobisi olan kişiler içten içe korkularının aşırı veya tehlike ile orantısız olduğunu bilseler bile mantıklı düşünerek bu korkularının önüne geçemezler ve korkulan durumun yaratacağı tehlikeyi abartma eğilimindedirler.

FOBİ TANISI İÇİN;

Bu psikolojik rahatsızlığa sahip kişiler yaratabileceği tehlike o kadar şiddetli olmasa bile bazı obje veya durumlardan korkarlar. - Korku veya kaygı yaratan durumla veya obje ile karşılaşmamak için yoğun çaba gösterirler. - Bu korku ve kaygılar, kişiler için sıkıntı yaratır ve olağan gündelik hayatlarında belirli bazı sorunlara yol açar.

ÖZGÜL FOBİLER KORKUNUN KAYNAĞINA GÖRE 5’E AYRILMIŞTIR;

- Hayvan fobileri

- Doğal çevre

- Kan, iğne

- Yaralanma

- Durumsal

- Diğer (paylaço, asansör, yükseklik, böcek vb.) TEDAVİSİ:

Fobilerin tedavisi mümkündür ve başarı sağlama ihtimali yüksektir. Tedavi için davranışçı tedaviler ve\ veya ilaç tedavisi kullanılır. İlaç tedavisi kendi başına yeterli olmadığı için genellikle bu iki tedavi yöntemi aynı anda uygulanır. Davranışçı terapiler, fobilerin birçoğunun tedavisinde başarı sağlamaktadır.

Bu makale 15 Aralık 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm .Klinik Psikolog Melek Sarıçiçek Almanya’ da Sosyal Pedagoji eğitiminin ardından bir çok kurumda çalışmalar yapmıştır. Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun olmustur. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanını almıştır. Lisans eğitimi süresince bir çok kurumda çalışarak mesleki deneyimiyle birlike Yurt içi ve Yurt dışında bir çok kongre Terapi Eğitimleri ve seminerlere katılarak mesleki açıdan halen kendini geliştirtirmeye devam etmektedir. İstanbulda yaşamaktadır. Bakırköy ve Bostancı ilçelerinde çalışmalarını yürüten Melek Sarıçiçek ağırlıklı olarak Şema Terapi, EMDR yaklaşımı, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Bütüncül Psikoterapi yöntemlerini kullanarak sorunların yapısına göre ekletik olarak çalışmaktadır. Çift ve Aileler, Ergenler ...

Etiketler
Kan
Uzm. Psk. Melek Sarıçiçek
Uzm. Psk. Melek Sarıçiçek
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube