Fitoterapi ile kanser tedavisi

Fitoterapi ile kanser tedavisi

Kanser hastalığı zor bir hastalık olmakla birlikte çaresiz değildir.

Modern tıp sayesinde artık kanser hastalığı erken evrelerde tespit edilebilmektedir.

Peki son evre yani 4. evre kanser hastaları çaresiz midir?

Modern tıbbın önerdiği kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi gibi seçenekler olmakla birlikte bunları tamamlayıcı olarak fitoterapi çok önemli bir destektir.

Fitoterapi yani bitkisel tedavinin kanser hastalığında 5 ana amacı vardır.
1- Kemoterapi ve radyoterapinin etkisini %30 – %70 arasında artırmak
2- Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkileri olan baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi şikayetleri minimize etmek
3- Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun diğer hastalıklara karşı savunmasız kalmasını engellemek
4- Kanser hücreleri ile savaşmak
5- Metastazları önlemek

Birçok hastamız 4. evrede olduğunu, çok geç kalındığı için yapılacak birşey var mı diye sormaktadır. Fitoterapi önerilerimiz için hastada aradığımız şartlar yeme-içmenin devam etmesi ve hastanın bilincinin yerinde olmasıdır.

Vücut bitkisel tedaviye anında karşılık vermez. Bu bir süreçtir.

20 gün içinde ilk etkiler görülmeye başlanır, 45 gün içinde hastada belirgin düzelmeler görülür.

Kanserle mücadelede fitoterapi tedavisinin süresi ise 6-12 ay arasında değişmektedir.

Bazı hastalarda kanserli hücrelerin 4 ay gibi bir sürede yok olduğu görülmekle birlikte bazı hastalarda bu süre 12 ayı bulabilmektedir.

Kanserli hücrelerin yok edilmesinin ardından daha düşük dozlarda bitkisel desteğin devam etmesi önerilmektedir.

Burada amaç kanser hastalarının korkulu rüyası olan metastazları önlemektir.

Kemoterapi ve radyoterapi çoğu zaman kanser kök hücresini yok edemez. Bu kanser kök hücresi farklı bir organa geçerek yıllarca bekler ve güçlendikten sonra kanser hücreleri üretmeye başlar. Nükseden kanser hücreleri daha öncekilere nazaran çok daha güçlü olmaktadır.
Radyoterapi ve kemoterapinin etkilerine daha dayanıklı olan bu kanser hücreleri ile mücadelede bitkisel tedavi mutlaka kullanılmalıdır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Hakan Özkul

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Dr. Hakan Özkul 1967’de Ankara’da doğdu. Kocaeli İzmit Lisesi’nden mezun olduktan sonra döneminin Türkiye genelinde dereceye girerek Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini (İngilizce) kazandı. Önlisans eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, lisans eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Bundan sonra Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda akademik eğitim aldı. 2012 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümünden mezun oldu. Tıp Fakültesi’nden mezuniyetinden sonra çeşitli devlet ve Özel sağlık kurumlarında doktor olarak çalıştı. Üniversite yıllarından itibaren tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çalışmalar yaptı. Bu maksatla yurt içi ve yurt dışı birçok araştırma, konferans ve seminerlere katıldı. “Türkiye’de Bitkisel Tedavi ...

Dr. Hakan Özkul
Dr. Hakan Özkul
İstanbul - Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı
Facebook Twitter Instagram Youtube