Fimozis nedir ?

Fimozis nedir ?

Tüm dünyada hatalı çocuk bakımına bağlı sorunlar hiç de az değildir, bu konular hakkında aileler çocuk sahibi olmadan önce uzman kişiler tarafından bilinçlendirilmelidir. Ülkemizde polikliniğe pipi sorunlarıyla getirilen erkek bebeklerin anne profilleri çoğu zaman aynıdır, sünnetsiz pipiye sahip bebeklerin anneleri sünnetsiz pipi hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Bu bağlamda ülkemizde bebeklerin ve çocukların pipi sorunlarının Avrupa ülkelerinden daha çok olması hiçte şaşırtıcı değildir. 

 

Poliklinik:Anne ve babası tarafında polikliniğe getirilen çocuk hastayı doktor muayene odasına alır.

Doktor:

—Hoş geldiniz şikâyeti olan kim?

—Bebeğim doktor bey idrar yaparken ağlıyor, yanması oluyormuş, idrarı damla damla geliyor.

—Kaç yaşında?

—3

—İlk çocuğunuz mu?

—Evet

Doktor, hastayı kucaklar, sevdikten sonra muayene masasına alır, annesi bebeğinin hafif ıslak iç çamaşırını açar. Doktor annenin temizliğe dikkat etmediğini, ya da edemediğini fark eder. Çocuğun testis torbası kızarıktır. Bacak araları idrardan tahriş olmuştur. Üstderi halkası çok dardır çocuğun pipisinde idrar yapılan delikteki kızarıklık ve şişlik de görülmektedir. Doktor çocuğun pipisini ve üstderinini muayene eder.  Doktor çocuğun annesine “Hayatınız boyunca sünnetsiz bir pipi gördünüz mü?” diye sorar.

—Hayır, doktor bey görmedim.

—Çocuğunuzun pipisinin kontrolünü ve temizliğini yapmak sizin göreviniz.

—Yakınlarınız ve eşiniz bu konuda yardımcı olmadı mı?

—Hayır, doktor bey olmadı.O zamana kadar babanın hiç sesi soluğu çıkmamıştır, çıkacağa da benzememektedir. Baba poliklinikte yok gibidir, duvarlardaki resimlere bakmakta kahve makinesini incelemektedir. Hatta doktor babanın kendilerini dinlemediğini bile düşünmüştür bir ara.

Doktor, babaya:

—Buraya neden geldiniz?

—Eşimi getirdim doktor bey.

Doktor yanılmadığını anlar. Babası bebeğini değil eşini polikliniğe getirmiştir, sadece anneye eskort etmektedir.“Çocuğunuzun pipisini kontrol ettiniz mi?”, diye sorar babaya.

—Hayır, doktor bey, karım ve annem bakıyor zaten.

—Peki, sizce onların sünnetsiz bir pipiden haberi var mı?Baba kafasını hafif sağa döndürür, sesini çıkarmaz.Doktor anneye ve babaya bebek pipisinin bakımı konusunda gerekli bilgileri aktarır. Sağlıklı cinsel organa sahip olarak doğan bebeğin, bakımsızlık ve enfeksiyonlar nedeni ile fimozis denen hastalığa yakalandığını aileye anlatır. İleride cinsel sorunlar oluşturabileceğinden bahseder. Ayrıca Dr. Benjamin M. Spock’ın bebek bakımı için ailelere söylediği şu cümleyi kullanır “Çocuğunuz sünnetli olsun ya da olmasın doğduğundan itibaren hijyen kurallarına uygun bakım yapmakla yükümlüsünüz” der.İki saat sonrasına pansuman odasında bebeğin pipisindeki fimozisin açılması için randevu verir.Sünnet olmamış, çocuklarda üstderininnin darlık oluşturmasına fimozis denir. Bu hastalık doğuştan gelebileceği gibi derideki tekrarlayan enfeksiyonlar nedeni ile de olabilir. Çoğunlukla genel hijyen kurallarına uyulmadığı için görülür. En önemli nedeni, temizliğe dikkat edilmemesidir. O bölgede kızarıklık, şişlik ve beyaz akıntı meydana gelebilir. Çocuğunuz işerken ağrı çeker ve ağlar. Hekim tarafından yapılan cerrahi sünnet ya da fimozis halkasının açılması ile sorun kolayca çözülür. 

 

Çocuğunuzun üstderisi sanılanın aksine işlevi olan bir dokudur

Bebek doğduğunda üstderi bebeğin pipi başına yapışıktır, bebeğin pipi başını idrarın tahriş edici etkisinden korur. Genelde bu yapışıklık 3 yaşına doğru idrarını tutabildiği zamana yakın erir. Pipi derisini rahatlıkla hareket ettirebilir pipi başını üstderidennden çıkarabilirsiniz. Üç yaş öncesi üstderi doğal sebeplerden dolayı geri çekilemeyeceği için zorlamaya gerek yoktur. Çocuğunuzun üstderisi sanılanın aksine işlevi olan bir dokudur. Üst derinin doğuştan gelen bu faydası nedeniyle doğal yapışıklığın olduğu bu dönemde sünnetin gerekliliği ve faydası yoktur.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş

Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 28 Temmuz 1980 Malatya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2005 - 2010 yılları arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaparak Üroloji uzmanı olmuştur.  2006 ve 2007 Yılları arasında Heildelberg Üniversitesi Almanya Heilbronn SLK Hastanesi "Laparoskopi ve Onkoloji Merkezi'nde" eğitim alan Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, Türkiye’de başta Laparoskopi alanında olmak üzere çalışmalarda bulunmuştur. Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 2011 - 2012 Yılları arasında Gaziantep Islahiye Devlet Hastanesi'nde, 2015 yılında İstanbul Esencan Hastanesi'nde, 2016 yılında, İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde, Özel Esencan Hastanesi'nde görev almış ve ...

Etiketler
Fimozis nedir
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube