Fibromiyalji sendromu ve tedavi yöntemleri

Fibromiyalji sendromu ve tedavi yöntemleri

Şu anda çağımızın en sık ağrıya neden olan sebeplerin başında gelen fibromiyalji sendromu bir hastalık değildir. Evet adında da geçtiği gibi bir sendrom yani hastalıklar bütünü, bilinen ve/veya bilinemeyen faktörlere bağlı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir durumdur.

Devamlı ağrı ile yaşamak, vücutta yaygın ağrıların olması, bazen ağrıların tek bazen çift bazen de tüm vücutta olması, yorgun kalkmak, ağrıdan uyuyamamak veya uyuyamadığı için ağrıların artması kişinin hem psikolojik durumunu hem de iş gücünü oldukça kötü yönde etkileyebilmektedir.

Eşlik eden kabızlık, hazımsızlık, karında şişlik hissi, yorgunluk, yasam enerjisinde azalma, karıncalanma, uyuşma gibi garip rahatsız edici hisler ve depresyon, uyku sorunları, iştah problemleri, vücudun belli bölgelerinde aşırı hassasiyet veya ağrı gibi bulgular kişi ye kötü bir hastalığa yakalandığı, tanı koyamadığı gibi duygular yaşatmakta, tedavide sürekli ağrı kesiciler, uyku ilaçları, depresyon ilacları, nöropatik ağrıda kullanılan ama prospektüsünde epilepside yardımcı ilaç olarak kullanıldığı yazan ilaçları surekli kullanmakta kişiyi hem maddi hem fiziksel hem de ilaçların uzun süre kullanılmasına bağlı kilo almak, mide sorunları, sersemlik hissi gibi yan etkilerle de olumsuz etkilemekte ve kişide acaba böbreğim, karaciğerim bozulacak mı gibi olumsuz duygular da yaratmaktadır.

Bütün bunlar da kişinin depresyona veya tükenmişlik sendromuna girmesine yol açabilmekte ve çaresiz bir kas hastalığı, romatizma gibi hastalıkları aklıma getirmekte ve depresyona sebep olabilmekte veya etkileyebilmektedir. Yazının başında belirttiğim gibi bu bir hastalık değil altta yatan nedenlere bağlı bir sendromdur. ,

Bunlar örneğin D vitamini, B 12 vitamini eksikliği, şeker hastalığı, guatr, depresyon veya yoğun streslergibi bir çok hastalığın veya durumun birikimi sonucu ortaya çıkan vücuttaki dengenin bozulması ile karekterize bir durum olabilir. Ayrıca kişinin menisküs sorunu, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtığı gibi eşlik eden hastaliklarindaki ağrıların da fazla hissedilmesine neden olabileceği gibi bu hastalıkların birlikteliği de bu sendroma yol açabilir.

Hasta psikolojik, iş hayatı, günlük vücudunu zorlama, duruş bozuklukları, hormonlar, vitaminler, mineraller, romatizmal tahliller, kansızlığı varsa kan takipleri gibi bir çok acıdan ele alınmalıdır. Fakat burda matruşka gibi bir durum ortaya çıkabilir, yani b12 vitamini neden eksik? Acaba midede emilimini azaltan bir gastrit durumu var mı? yoksa kırmızı eti sevmiyor mu veya yemiyor yiyemiyor mu? Sevmiyorsa neden sevmiyor? Guatırının sebebi ne? Az mı çok mu çalışıyor, kontrollere gidiyor mu, kullandığı ilaç lar ne tür yan etki yapıyor? Bel fıtığı mı var yoksa bel kayması mı yoksa ikisi bir arada mı yoksa bel ağrısı uzun süre masa başı oturmaktan mı kaynaklanıyor? Siyatik ağrısının nedeni ne? Fıtık mı, kaymamı, kemik erimesinin sebep olduğu küçük kırıklar mı? Duruş bozukluğu neden? Romatizma mı? Yoksa ayak tabanında düzleşmemi?

Örnekler çok artırılabilir, sonuç olarak çok geniş kapsamlı değerlendirmeler yapılmalı bir diş veya kulak sorunu dahi atlanmamalı, nedene yönelik tedaviler uygulanmalı, bununla birlikte gerekli fizik tedavi,egzersiz, ilaçlar, gündelik yaşam önerileri, kişiye özel egzersizler, kaplıca tedavileri, kürü ığneleme, nöral terapi, nöroproloterapi, akupunktur, homeopati gibi tedaviler uygulanmalı, bitkisel kürler, beslenme takviyeleri kişi ye özel düzenlenmeli, özellikle barsak florasını bozan durumlar değerlendirmeli ve bu konuda düzenlemeler yapılmalı ve yüzme, aerobik egzersizler, hekim takviyesi ile örneğin melisa çayı veya balık yağı gibi takviyelerin dozu ayarlanmalı, hipnoz psikoterapi gibi yöntemler için psikiyatristin değerlendirmesi önerilebilmektedir.

Kafalardaki bu sendromun genel olarak ne olduğu örneğin aşırı streste vücutta kortizon düzeyi sürekli artar bu da kilo alımı ve ek hastalıklar yapabilir gibi genel fikirler ve bu durumun bir hastalık değil altta yatan hastalıklar bütünü olarak değerlendirildiği ve tedavisinin sanılanın aksine çok daha kolay olabileceği hakkında soru işaretlerini gidermeye kısaca çalıştım.

Fibromiyalji sendromu üzerinde kitaplar yazılabilecek uzun bir konudur fakat bir tanı değil altta yatan tanıların sebep olduğu bir durumdur ve tedavisi yüksek oranda mümkündür ve her kişide değişik seyreder ve kişi ye özel tedaviler uygulanması gerekir. Sağlıklı günler geçirmeniz dileklerimle.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah

Etiketler
Kansızlık
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
İzmir - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube