Evlilik sorunları ve çözümleri, evlilik danışmanlığı

Evlilik sorunları ve çözümleri, evlilik danışmanlığı

ÇİFTLER İÇİN AİLE TERAPİSİ

Evlilik sürecinde eşlerin tek başına başedemedikleri sorunlar için yapmaları gereken en doğru şey bir psikolog dan aile danışmanlığı almaktır. Evlilik ve aile terapileri çiftlerin yaşadıkları sorunları çözmek için yapılır.

Aile terapisi ile eşler birbirleriyle sorunlarını daha medeni ve çözüm odaklı konuşma fırsatını bulabilirler. Kendi aralarında daha önce yaptıkları kavgaya dönüşen görüşmelerden farklı olarak daha düzeyli ve yapıcı bir görüşme yapma fırsatı bulabilirler. Psikoloğun rehberliğinde kendilerini ve eşlerini daha iyi tanıma, sorunlara farklı açılardan bakabilme ve empati becerilerini artırabilirler.

Bizim toplumumuzda gerek bireysel gerekse evlilik terapilerine kadınlar erkeklere oranla daha yatkındırlar. Erkek yaşadığı sorunları çoğu zaman kendine yakıştıramaz ve bir psikoloğa başvurmaktan kaçar. Evlilik ilişkilerinde bu durum terapi sürecini olumsuz yönde etkiler. Kadın eşinden yakındığı konuları eşiyle bu ortamda paylaşma şansını bulamaz. Evlilikle ilgili yaşanan sorunlar zamanla tek tek aile bireylerinin de psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Taraflardan birinin psikolojik sorunlar yaşadığı durumlarda eşli görüşmelerin dışında sorun yaşayan diğer eşle bireysel psikoterapi çalışmaları da ayrıca sürdürülür. Eşlerden birinin depresyon, kaygı bozukluğu gibi sorunlar yaşaması olası bir durumdur ve bu sorunlar için bireysel psikoterapiye ihtiyacı olur. Eşlerden birinin psikolojik sorunlarının olması ve psikologla görüşmesi tüm sorunun ondan kaynaklandığı anlamına da gelmez. Bu nedenle diğer eşin sorumluluktan kaçmak için eşim hasta gibi yaklaşımlarının düzeltilmesi gerekir.

Evlilik terapisi sürecinde eşlerin kazanmaları gereken en önemli beceri empatidir. Kendilerini, evlilik ilişkilerini ve eşlerini daha yakından tanımayı başaran çiftlerin evlilikleri boşanmayla sonuçlanmadan kurtarılabiir. Kendini eşinin yerine koyup onun hissettiklerini hissetmeye çalışan, onun yerinde ben olsaydım ne hissederdim diye düşünerek onu anlama becerisini geliştiren eşler çözüm için her zaman bir adım önde olacaklardır.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

2001 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Klinik Psikoloji ve Bağımlılık Psikolojisi alanlarında 3 adet master eğitimi tamamladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yönetmeliğine uygun 450 saatlik teorik ve uygulamalı Aile danışmanlığı sertifika eğitimini tamamlayarak Aile Danışmanı ünvanını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı birçok Sertifikalı ve Psikolojinin Tıbbi uygulamlarında görev alma yetki belgesine sahiptir. Anadolu Psikologlar Derneği'nin Kurcu ve mevcut Genel Başkanıdır. İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Sertifikalı Psikolojik test eğitimleri vermektedir. Ulusal ve Uluslararası birçok hakemli dergi ve kitapta yayınlanmış makaleleri ve 1 kitabı bulunmaktadır.Kamu ve üniversite hastanelerin psikiyatri klinikleri ile özel sektörde yetişkin, çocuk ve evlilik sorunla ...

Etiketler
Evlilik terapisi
Uzm. Psk. İlhan Bozkurt
Uzm. Psk. İlhan Bozkurt
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube