Evlilik sorunlarının niteliği nedir, ya da sıklıkla görülenler nelerdir?

Sorunlar elbette çok çeşitli fakat iletişimsizlik, iletişim eksikliği ve iletişim hataları oldukça önemli. Yapılan araştırmalar farklı cinslerin iletişim kurma tarzlarının da farklı olduğunu göstermektedir. Eşinizi eleştirmek veya hayal kırıklığı yaşamak yerine eşinizle nasıl iletişim kurduğunuzu ve nasıl kurmak gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ve böylece karşınızdakinin söylediklerinizi anlamasını sağlayabilirsiniz.
Siz ve eşiniz aynı sözcükleri kullanıyor olsanız bile çoğu kez kendinizi farklı bir dil konuşuyormuş gibi hissedersiniz. Herkes, eşini kendi konuştuğu dilin doğru olduğu varsayımına dayanarak yargılar: 'Yine neden konuşmuyorsun' diyen kadına kocası ' Ne oldu yine konuşmaya başladın' diyebilir.

EVLİLİKTE SIKLIKLA ŞU SORUNLAR GÖRÜLÜR.:

1. EŞLERİN BİRİNİN ALDATMASI

2. İLETİŞİM SORUNLARI

3. CİNSEL SORUNLAR

4. AİLELERLE İLGİLİ SORUNLAR

5. ORTAK ZEVKLERİN OLMAYIŞI

6. BİRBİRİNE ZAMAN AYIRMAMAK

7.SAYGININ OLMAYIŞI

8.ÇOCUKLARLA İLGİLİ SORUNLARIN EVLİLİĞİ ETKİLEMESİ

9.ÇOCUĞUN OLMAMASI

10. EKONOMİK SORUNLAR.

11. KİŞİLİKLERİN UYUŞMAMASI

12.ANLAYIŞSIZLIK

13. HAKARET VE AŞALAYICI KONUŞMALAR VE ŞİDDET FAKTÖRÜ

14. DESTEK VE YARDIMIN OLAYIŞI

15. ROMANTİZİMİN OLMAYIŞI 16. ALKOL, VE BENZERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Evlilik terapisi ve aile terapisi aynı şey midir?

Evlilik terapisi, evlilikle ilgili sorunların çözümüne yöneliktir ve eşlerle yapılır. 'Aile Terapisi' kavramı biraz daha geniş kapsamlıdır; bireysel terapi görenlerin iyileşmelerinde aile yapısının öneminin farkedilmesiyle ortaya çıkan bir psikoterapi şeklidir. Yeniden sorunlu aile ortamına dönen psikiyatrik hastalardaki kötüleşmenin, onları izleyen profesyoneller tarafından gözlenmesi ile aile terapisi yıllar içinde yapılandı ve gelişti.


Aile terapisi başta çocukluk ve ergenlik çağı sorunları, uyum bozuklukları, depresyon, yeme bozuklukları, alkol - madde bağımlılıkları ve şizofrenide olmak üzere geniş bir yelpazedeki psikiyatrik hastalara uygulanmaktadır. Çünkü bu hastalıklar ailedeki ve aile dinamiklerindeki dengeyi bozmaktadır.

BU TÜR SORUNLAR YAŞAYANLAR , MUTLAKA BİR UZMANDAN YARDIM ALMALIDIR.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!