Et benleri kanserleşme riski olmayan ciltten kabarık yapılardır.Toplu iğne başı kadar olabildiği gibi tedavi edilmezse ceviz kadar büyüyebilir. Et beni tedavisinde lazer kullanılmaz 3 farklı tedavi seçeneği vardır.

Ameliyatla tedavi; Benin çapının 2 katı büyüklükte balık şeklinde cilt kesilerek ben çıkarılır ve cilt dikilir. Benin 2 katından daha büyük bir iz bırakır ve genellikle bu iz benden daha çirkin görünür. Teknolojiye sahip kliniklerde ameliyatla ben tedavisi tamamen terk edilmiştir.

Dondurmayla tedavi (Krio terapi); Ben -60 dereceye kadar soğutularak çürümesi sağlanır. Ben – 60 derece soğurken ciltte -40,-30 derece soğuduğu için ciltte de çürüme alanı oluşur ve tedavi sonrası çukurluk kalabilir.

Buharlaştırmayla tedavi; Radyo frekans veya elektrokoter enerjisiyle ben tabakalar halinde yok edilir. Tabakalar milimetrenin çeyreği yükseklikte olduğu için tedavi süreci çok iyi kontrol edilebilir, çukurluk veya iz fark edilmeyecek düzeylerde olabilir. Genellikle ben tedavisinden sonra doku tam iyileştiğinde hasta benin yerini bulamaz.

Özetle;

Et benleri büyüme eğilimindedir

Tedavi edilmesi daha doğrudur

Uygun teknolojiyle fark edilir iz kalmadan yok edilebilir

SGK anlaşması olan kurumlarda çok ekonomik tedavi ettirilebilir

Tedavi sırasında ağrı olmaz

Ameliyatsız yöntemlerde ben alındıktan sonra bakım gerekmez


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!