Estetik dişhekimliği üzerine-1
Estetik dişhekimliği üzerine-1

Estetik kavramı; güzel, haz ve hoşa gitme duygusunu uyandırma, ruhu heyacanlandıran birşeyler bulma, beğeni ve takdir toplayan, sanatsal ögeler içerme…Evrende bulunan müthiş ahengin taklidini yakalamak da estetik kavramı içnde yer alabilir. Estetik değerlendirmeler görsellik ile başladığı için görsel algıya hitap etmek önem kazanır. Kişisel dış görüntümüzü önemsemek de bu yüzdendir. Günümüz de estetik, sosyal hayatlarımızda ve medyada olmaz ise olmaz bir durum olarak sunuluğu için estetik görünüm, zerafet her geçen gün önemini arttırmaktadır. Vücutta çift taraflı simetri, vücudun bölümleri arası uyum/oran, cildin pürüzsüz görüntüsü ve rengin homojenliği istenenler arasındadır.

Estetik kavramı ile güzellik ayrılmaz denebilir. Tüm tabiatta yaygın ve anlaşılır olduğu kadar insanlığın geniş gizemli taraflarından birisidir de. Yıllarca insanlık tarafından ideal güzellik tarifleri yapılmaya çalışılmıştır. Güzellik kültürler arası ve tarihsel dönemler arası çeşitlilik göstermektedir. Bu da güzelliğin genel kurallar ve kişisel yargılarla sınırlandırılamayacağı inancını getirmiştir. Bu inançta da farklılıklar olabilir çünkü farklı etnik gruplardan insanların aynı doğru güzellik fikri üzerinde uyuştuğu da görülmektedir.

Güzellik ile ilgili ilk etkileşim dış görünüm ile başlar . Yüz ve vücudun bölümleri arasındaki uyum dikkat çeker. Konumuz olan yüz güzelliğinde ise çizgilerin düzgünlüğü, yüzdeki bölümlerin pozisyon ve oranları değerlendirmeyi etkiler ve bu karşı tarafta olumlu yada olumsuz bir etki bırakır. Çizgilerin düzgünlüğü, bölümlerin uyumu ise pozitif bir etki bırakarak iletişimi olumlu yönde etkiler.

Görüntünün kendimizi anlatmada ön planda olduğu günümüzde herkes daha etkileyici bir görünüme sahip olmak için çaba gösteriyor. Hatta bazı durumlarda bu çaba çok abartıldığında bazı psikolojik problemlere de yol açabiliyor. Dolayısı ile son yıllarda estetik operasyonlarda ciddi artışların görülmesi de buna bağlı olabilir. Hatta yapılan pek çok estetik operasyonun ağız bölgesine yapılacak operasyondan daha zor ve komplike olduğu söylenebilir. Yüz gerdirme, göz, burun, kulak ve cilde yapılan müdahaleler ile saç ekimi tercih edilen operasyonlar arasındadır. Yüz insanın kimliğidir ve benzersizdir. Yapılan müdahalelerde o benzersizliği bozmaksızın artı değer katmalıdır. Genel ile olan uyum devam etmelidir. Örneğin ne kadar şahane dişler yapılırsa yapılsın bu dişler kişide emanet duruyor ise yüzün diğer bölümleri ile uyumunu yitirmiş ise kişi tarafından yadırganacaktır. Dişlerin şekli, rengi, pozisyonu kişinin kabulünü ve adaptasyonunu etkileyen faktörlerdendir. Doğru bir uyum yakalandığında ise artık yapılan dişler yapma dişler değil kişinin doğal dişleri gibidir. Bu nokta hasta ile beraber yürütülen takım çalışmasıdır. Ön bir çalışma ile hastaya önerilen tedavi gösterilir. Fotoğraflar ve video çekimleri ile dijital ortamda ve modeller üzerinde planlanan tasarım ağız içi demo materyalleri ile hastaya gösterilir ve yapılan bu ön çalışma ile hasta hekiminin kafasındaki tasarımın ne olduğunu daha hiç işleme başlamadan görür. Gerekli görülürse bu tasarım üzerinden değişiklikler yapılıp güzel olan yakalandığında süreç konuşulur. Bu planlı ve adım adım ilerlenen protokol sonuçlandığında güzel ve etkili gülümseme yakalanır ve ise çoğu zaman hastaların hayatları da değişir. Bu adımların neler olacabileceği diğer bir makalede anlatılmaya çalışılacaktır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!