Yüzümüzün odak noktasında olan burnun hem tek başına görünümü hem de çevre dokularla uyumu önemlidir. Hem hastanın beklentileri hem de yüzün anatomik oranları göz önüne alınarak hasta ile birlikte planlama yapılmalıdır. Burun kanatları, burun delikleri, burun-dudak açısı, burun kemiği, yanakların hacmi arasındaki oranlar değerlendirilir. Diğer önemli bir nokta ise nefes almada problem olup olmamasıdır. Bu durumda estetik düzeltme ile birlikte havayolu probleminin de düzeltilmesi gerekmektedir. Operasyon süresi ve işe dönme süresi de problemin derecesine göre değişmektedir.

Burun ve komşu doku oranları hem kişiler arası hem de kadın-erkek arasında değişiklikler göstermektedir. Erkeklerde burun-dudak açısı 90°-100° derece iken kadınlarda bu açı 100-110 derecedir.

Operasyon burundaki problemin derecesine bağlı olarak ortalama 2- 3saat sürer. Kemik dokuya müdahale edildiyse burun sırtına koruyucu atel konulur. Atel yaklaşık 1 hafta kalır. Ardından 1 hafta burun üzerinde ince bantlar bulunur. Bazen sadece burun ucu kıkırdaklarının genişliği veya burun ucunun düşük olması sorunu vardır. Bu hastalarda lokal anestezi ile düzeltmeler yapılabilir. Bazı hastalarda ise yine lokal anestezi ile iple askılama, yanı sıra dolgu ile burun şekillendirme yapılabilir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!