Meme kanseri daha çok kadınlarda görülür. Erkeklerde meme dokusu daha az bulunduğu için erkeklerde meme kanseri pek akla gelmez. Hastalık tanısı kadınlara göre daha geç konur.100 kadında meme kanserine karşılık bir erkekte meme kanseri görülmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 300 erkeğe meme kanseri tanısı konmaktadır.

Erkeklerde meme kanseri en yaygın olarak 60 yaş üstü erkeklerde görülür. Ailesel ve genetik yatkınlık, göğüs bölgesine radyotearpi ya da radyasyon maruziyeti, herhangi bir sebeple vücutta östrojen hormonunu artması, ve bazı sendromlarda erkeklerde meme kanseri daha sık ortaya çıkmaktadır. Patolojik olarak kadınlarda da en sık görülen alt tip olan invaziv duktal karsinom görülmektedir. İleri yaş ve tümörün büyüklüğündeki artış hastalığın gidişini kötü yönde etkilemektedir.

En yaygın görülen belirti meme dokusunda kitle veya kitlelerdir. Memenin boyutunda, biçiminde veya üzerindeki deride değişiklikler meydana gelir. Koltuk altında şişlik ve lenf bezlerinde ağrı ve şişlik görülebilir. Deride pullanma, kızarıklık ve açılmalar görülebilir. Kadınlar da olduğu gibi mamografi, meme ultrasonu yapılabilir. Tanı amaçlı meme biyopsisi gerekir. Tedavi de kadınlarda olduğu gibi evresine ve patoljisine göre cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapi verilebilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!