Erkeklerde meme kanseri!
Erkeklerde meme kanseri!

ERKEKLER AMAN MEMENİZE DİKKAT EDİN!

Erkeklerde meme kanseri olur mu?

Meme kanseri genellikle kadınlara özgü bir hastalık gibi düşünülür ancak meme kanserlerinin yaklaşık %1’i erkeklerde meydana gelir. Her yıl yaklaşık 300 erkeğe meme kanseri tanısı konmaktadır. Erkeklerin meme uçlarının altında az miktarda doku bulunur ve bu dokular kadınlardaki kadar çok olmadıkları halde bu bölgede meme kanseri görülebilir. Erkeklerde meme kanseri en yaygın olarak 60 yaş üstü erkeklerde görülür. Çok az erkek durumun farkına varır ve bu nedenle hastalık tanısı kadınlara göre daha geç konur. Bu nedenle kanser tanısı konduğunda hastalık genellikle ilerlemiş olur ve tedavisi de zorlaşır.

Erkeklerde meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanseri olan erkeklerde pek çok farklı belirti görülebilir. En yaygın görülen belirti meme dokusunda kitle veya kitlelerdir. Diğer belirtiler arasında memenin boyutunda, biçiminde veya üzerindeki deride değişiklikler, meme ucunun görünümünde değişiklikler, meme ucunda akıntı, memede ülserler, meme ucu veya etrafında ürtiker sayılabilir. Meme ağrısı genellikle meme kanserinde nadiren görülen bir belirtidir.

Erkeklerde her meme büyümesi kanser midir?

Erkeklerde meme bölgesinde büyüme veya hassasiyet her zaman kanser belirtisi olmayabilir. Buna daha çok jinekomasti adı verilen bir hastalık neden olur. Jinekomastiye kandaki östörojen (kadınlık hormonu) seviyesinin artması veya androjen (erkeklik hormonu) seviyesinin azalması neden olur.

Kimler meme kanseri açısından risk altındadır?

Meme kanseri geçmişi olan yakın bir akrabanız varsa (erkek veya kadın), meme kanserine yakalanma riskiniz daha yüksektir. Birden fazla akrabada hastalığın görülmesi, akrabaların 40 yaş altı olması veya her iki memelerinde de hastalık görülmesi halinde risk daha da artar. Ayrıca östorojen (kadınlık hormonu) seviyeleriniz yüksekse, androjen (erkeklik hormonu) seviyeleriniz düşükse veya Klinefelter sendromu gibi nadiren görülen bir genetik rahatsızlığınız olması halinde de risk yüksektir. Daha önce görülen radyasyon tedavileri gibi nedenlerle yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmış olmak da meme kanseri riskini artırır

Erkeklerde meme kanseri tanısı nasıl konur?

Erken evrede teşhis önemli olduğu için, erkeklerin yıllık check-up muayenelerinde memeler de dikkatle muayene edilmelidir. Erkek meme kanseri az görülen bir kanser oldugu için, kadınlarda olduğu gibi tarama mammografisi önerilmemektedir. 50 yasından yukarı erkeklerin kendi memelerini muayene etmeleri önemlidir. Memede bir sislik tespit edildiği zaman uygulanan tanı yöntemleri aynen kadınlarda uygulandığı gibidir.

Erkek meme kanseri şüphesi halinde mutlaka ilgili bir doktora başvurmalısınız. Meme kanserini jinekomastiden (memenin anormal şekilde şişmesi) ayırmak üzere ilk önce titiz bir fizik muayene yapılır ve hastanın öyküsü dinlenir. Memede şüpheli bir kitle saptanması halinde yapılması gereken kadınlarda ki tetkiklere benzer: Meme ultrasonu ve veya mamografi. Bu tetkiklerden sonra gerekli görülen olgularda iğne biopsisi yapılır. Meme kanseri kesin tanısı ancak histopatolojik tetkikle ortaya konabilir.

Erkeklerde meme kanserinin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi seçenekleri teşhis edildiğinde kanserin ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır.
Erkeklerde genellikle lumpektomi (sadece kitlenin alınması) yapılması mümkün olmaz çünkü memede çok az doku vardır ve kanser genellikle meme ucuna yakındır. Genelde mastektomi (tüm memenin alınması işlemi) operasyonu yapılır. Sıklıkla hastalıklı bölge yakınındaki lenf bezleri de (örneğin koltukaltındakiler) kanserin yayılmış olma ihtimaline karşı alınır. Bunun sonrasında başka tedavilere ihtiyacınız olup olmadığına uzman karar verir, bu tedaviler kapsamında radyoterapi, kemoterapi, hormon terapisi veya Herceptin sayılabilir.

Erkeklerde meme kanserinden korunmak mümkün müdür?

Meme kanserinden korunmanın garantili bir yolu olmamakla birlikte, erken tanı kanserin yayılmasını engelleyebilir. Özellikle ailenizde meme kanseri öyküsü varsa, memelerinizin nasıl göründüğünü ve dokunduğunuzda nasıl hissedildiklerini bilmeniz önemlidir. Normalin dışında bir şey fark ederseniz doktora başvurunuz.
Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseme kanser de dâhil olmak üzere pek çok hastalığın görülme riskini azaltabilir. Bunun için sigara bırakılmalı, alkol ölçülü alınmalı, az yağlı beslenmeli ve lifli gıdalar, sebze ve meyve bol tüketilmelidir. Düzenli egzersiz de işe yarayacaktır.


Manisa Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!