Emdr tekniği nedir? ne için kullanılır?

EMDR TEKNİĞİ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR? “Genelde travmatik bir şey olduğunda bu, sinir sisteminde orijinal resim, sesler, düşünceler, duygular ile birlikte hapsolur. Deneyim orada olduğundan hatırlatıcı bir şey ortaya çıktığında yeniden tetiklenmeye devam eder. Bu kontrol edemiyorum gibi göründüğümüz pek çok rahatsızlık, korku ve çaresizlik gibi olumsuz duyguların temelini oluşturuyor olabilir. Bunlar aslında geçmiş tecrübeyle bağlantılı duyguların tetiklenmesidir. EMDR de kullandığımız göz hareketlerinin sinir sistemini açtığı ve beynin deneyimini işlemesine izin verdiği görülmektedir.

Emdr tekniği nedir? ne için kullanılır?

EMDR TEKNİĞİ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

“Genelde travmatik bir şey olduğunda bu, sinir sisteminde orijinal resim, sesler, düşünceler, duygular ile birlikte hapsolur. Deneyim orada olduğundan hatırlatıcı bir şey ortaya çıktığında yeniden tetiklenmeye devam eder. Bu kontrol edemiyorum gibi göründüğümüz pek çok rahatsızlık, korku ve çaresizlik gibi olumsuz duyguların temelini oluşturuyor olabilir. Bunlar aslında geçmiş tecrübeyle bağlantılı duyguların tetiklenmesidir. EMDR de kullandığımız göz hareketlerinin sinir sistemini açtığı ve beynin deneyimini işlemesine izin verdiği görülmektedir. Bu REM uykusunda, rüya ya da uykuda olan şey olabilir. Göz hareketleri bilinçdışı malzemenin işlenmesine katkıda bulunabilir. Akılda tutulması gereken önemli şey, iyileşmeyi gerçekleştirecek olan şeyin sizin beyniniz olduğu ve kontrolün sizde olduğudur. “ EMDR deki göz hareketleri ile kişide hala olumsuz izi sürmekte olan geçmiş tecrübeleri zihninde işlenir ve diğer normal anıların yanında kaydolması zihin tarafından sağlanır. Böylelikle bu tecrübelerin olumsuz izlerinin etkisinden kurtulan kişi yaşamına daha uyumlu ve iyi bir şekilde devam edebilir. EMDR tekniğinden siz de faydalanmanız gerektiğini düşünüyorsanız veya bilgi almak istiyorsanız bize
başvurun.

Bu makale 6 Aralık 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin

Uzman psikolojik danışman Sunay Özşahin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında onur ve yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, çocuklarla kum ve oyun terapisi gibi teknikler seanslarında başlıca kullandığı yöntemlerdir. Ayrıca Davranış Bilimleri Enstitüsü Emre Konuk ve ekibinden EMDR 1. Düzey eğitimini almıştır, süpervizörlük aşamasından devam etmektedir.
Ayrıca psikoloji alanında uluslararası ve hakemli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Danışanlarına psikoterapi hizmeti sunarken bir yandan da akademik çalışmalarına devam eden Sunay Özşahin evli ve bir çocuk annesidir.

 

Etiketler
Emdr
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin
Bursa - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube