Ekinezya
Ekinezya

İlaçların hammaddesi olarak bitkilerin kullanılması, alternatif tıp alanında da sürekli bitkilerin yararlarından bahsedilmesi dikkatleri bu yöne çekmektedir. Özellikle birkaç ünlü kişinin, “ben düzenli olarak kuşburnu veya yeşil çay içiyorum, ekinezya vb. tabletler kullanıyorum” şeklinde medyada yorumlar yapması bu tür çaylara ve beslenme destek ürünlerine olan ilginin daha da artmasına sebep olmaktadır.

Ekinezya yani Koni Çiçeği (Echinacea purpurea), soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda kullanılan önemli şifalı bitkilerden biri olup; kuru toprak ve ovalar ile seyrek ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. 1950’den beri yapılan araştırmalara göre, bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan bazı maddeler bulunmuştur. Bu maddelerden biri de ekinezyadır.

Ekinezya, en yaygın iki viral hastalık olan soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde yardımcıdır. Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde veya öncesinde alınması etkisini daha da güçlendirebilmektedir. Bitki, üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) ve sinüzit için de tedavi edici bir ajan olarak dikkate alınabilir. Koni Çiçeği, pek çok bulaşıcı hastalık için de fayda sağlayabilir. Çünkü araştırmalar Koni Çiçeği’nin sağlıklı dokular ile zararlı mikro-organizmalar arasındaki doğal engeli (bariyer) yok eden bir enzimin oluşumunu önlediğini göstermiştir. T-hücre aktivitesini de hızlandırdığı için romatizmal artrit ve allerji gibi bağışıklık sistemi düzensizliklerinde de kullanılabilir. Ekinezya (Koni Çiçeği), interferon üretimine de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle virüslerin yol açtığı grip, uçuk (herpes), deri ve ağızda kızarma, bademcik iltihabı ve genel olarak viral hastalıkların süresini kısaltma açısından da interferonlar büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle Koni Çiçeği, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomların şiddetini ve bunlara neden olan rahatsızlığın süresini de kısaltabilir.

Ancak Ekinezya'nın etkisi azaldığından uzun süreli (2 aydan fazla) kullanımı gerekiyorsa aralıklar verilerek, kür şeklinde kullanılmalıdır. Hekim kontrolünde olmadan preparat kullanımı bazı yan etkilere yol açabileceği için, öncelikli olarak bu tür destek ürünlere başlamadan doktora danışmakta yarar vardır.


Muğla Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!