BAZAL METABOLİZMA HIZI ÖLÇÜMÜ

Bazal metabolizma hızı (BMH) bir kişinin 24 saat içinde hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori miktarıdır. Basit olarak, bir kişinin uyanıkken fakat dinlenir vaziyetteyken gün boyunca yakmış olduğu kalori miktarıdır.

BAZAL METABOLİZMA HIZI ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

Metabolizma hızı sağlık ve fitness programlarında günden güne önemini arttırmaktadır. Bu zamana kadar Bazal Metabolizma Hızı oldukça karışık ve pahalı cihazlarla ölçülebilmekteydi. Bu sebepten pek çok beslenme uzmanı, kişinin ihtiyacı olan kaloriyi formüller kullanarak tahminsel bir değerle hesaplıyorlardı.Halen bu hesaplama kesin sonucu vermekten uzaktır ve bazı durumlarda günlük 500 kaloriye kadar varabilecek hesaplama hatası vermektedir. Bu durum da güvenilir bir beslenme programı uygulamada yada uygulatmada hatalara sebep olmaktadır. Fitmate Bazal Metabolizma Hızı Testi doğruluğu klinik çalışmalar ile kanıtlanmış, oldukça güvenilir, konforlu, sadece 15 dk süren bir testtir. Solunumunuzun test edilmesi ile bazal metabolizma hızınızı öğrenebilirsiniz. Uygun koşullarda doğru yapılmış bir bazal metabolizma hızı ölçümü ile size uygun beslenme programı kilo probleminizin çözümlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

KİŞİYE ÖZEL ZAYIFLAMA & KİLO ALMA PROGRAMLARI

ZAYIFLAMA :
Sağlıklı, etkin ve kalıcı zayıflama ancak, iş hayatını ve özel hayatı keyifle yaşamaya olanak sunarak, kişiye özel düzenlenmiş diyet programları ile mümkün olabilmektedir. Günümüz koşullarında her bireyin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları büyük farklılıklar göstermektedir. Genetik olarak aktarılan hastalıklar, çalışma koşulları ve çevresel bazı faktörler ile oluşan rahatsızlıklar yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Telaşla geçen bu hayat yolculuğunda sağlıklı, anlaşılır ve bireysel özelliklere göre hazırlanmış özel diyet tavsiyeleri ile zayıflama maratonu çok daha kolay olacaktır.

KİLO ALMA
Zayıf olmak, zayıf kalmak sağlıklı olmak mıdır? Bu sorunun yanıtı kişisel genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve hormonların nasıl çalıştığı irdelenerek verilebilir. Kontrolsüz hızlı verilen kilo ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Fazla kilo problemi olan kişiler kilo verme sürecinde zorlandıklarında kilo almanın ne kadar kolay olduğunu düşünseler de zayıf olup kilo kazanma eğilimindeki kişiler de aslında kilo almanın ne kadar zor olduğu kanısındadırlar. Zayıflık ya da şişmanlık kişinin profesyonel yardım almadan baş edebileceği bir süreç değildir. Gerek yazılı gerekse de görsel medyada bu konuda var olan bilgi kirliliği insanları sağlıklarını tehdit edecek boyutta yanlış uygulamalara sevk edebilmektedir. Diğer beslenme danışmanlığı konularında olduğu gibi beden kitle indeksi normalin altında olan zayıf kişilere hayat tarzlarına uygun , istenen tetkik ve tahlil sonuçları gözeterek bir beslenme programı düzenlenmelidir.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!