Düzgün duruş (postür) nedir

Düzgün duruş (postür) nedir

POSTÜR BOZUKLUKLARI NELERDİR?
İŞYERİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE VE GENEL ERGONOMİ PRENSİPLERİ NELERDİR?

Günümüzde ,özellikle endüstriyel toplumlarda aktif olmayan yaşam şekli,ergonomik olmayan çalışma koşulları ve stresin yarattığı aşırı yüklenme kişilerin fiziksel,psikolojik ve sosyal sağlıklarının bozulmasına neden olmakta,bu da kişilerin verimliliklerinin azalması ile sonuçlanmaktadır.

Pek çok fiziksel,psikolojik,duygusal ve zihinsel uyaran sağlık için tehlike oluşturmaktadır.Tekrarlı hareketler,uzun süreli statik çalışma pozisyonları,güç harcanması gereken işler,ergonomik olmayan çalışma koşulları fiziksel stres yaratır.Ayrıca iş yaşamının getirdiği zaman yetersizliği,kontrol edilemeyen faktörler,arka plandaki dikkat dağıtıcı unsurlar,genel belirsizlikler,kişiler arası ast-üst ilişkileri gibi pek çok etken psikolojik stres oluşturur.

Fiziksel ve psikolojik stresle başetmek için;

Düzenli egzersiz

Gevşeme teknikleri,yoga

Düzenli beslenme

Hobilerle uğraşma

İletişim becerilerini geliştirmek

Düzgün duruş ve postürü korumak gerekir.

Postür; vücudun her kısmının ,kendisine bitişik segmente ve bütün vücuda oranla en uygun pozisyonda yerleşmesidir.Bir başka deyişle vücudun her hareketinde eklemlerin aldığı pozisyonların birleşimi de postür olarak tanımlanmaktadır.Vücut,kas aktivitesi sırasında ligamentlerin desteği ile stabilite sağlamak veya bir harekete temel teşkil etmek için ,bir çok kasın uyumlu çalışması sonucunda düzgün bir duruş elde eder.

İyi postür minimum çaba ile vücutta maksimum yeterliliği sağlayan duruştur.

Kötü postür ,amaca tam olarak hizmet etmeyen kasların gereksiz miktarda kasılmasına neden olan postürdür.

İş hayatı,ruhsal durum,yaşam stili,yaş postür üzerine etki eder ve bozukluklara yol açar.Bu bozukluklar ise bazı hastalıklara sebep olur.

Problemler genel olarak ağrı,gerilim ve sertliklerle başlayıp giderek postürün bozulmasına,vücudun normal hareketlerinin sınırlanmasına ve kemiksel ve kas yapıda dejenerasyonlara kadar ilerlemektedir.Bu da kişinin yaşam kalitesini düşürmekte,iş gücü verimliliğini Başın öne doğru kaydığı postür;boyun,sırt ve bele ait problemleri beraberinde getirir.Bu anormal pozisyon çiğneme kaslarına,dişlere ve destekleyici tüm yapılara aşırı derecede gerilim yükleyerek,çenede yeniden şekillenmeye sebep olur.Ayrıca;bu bozukluk yuvarlak omuzun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.Postüral bu dengesizlik tüm omurga boyunca devam etmekte vücudun normal eğriliklerinde aşırı değişiklikler oluşturmaktadır.Örneğin;sırttaki kamburluk,beldeki çukurlukların aşırılaşması ya da kaybolması gibi…..

O halde korunma mekanizması olarak en etkili yöntem bu yanlış postürün engellenmesi ,özellikle masa başı çalışanlarda düzgünlük egzersizleri ve germe egzersizlerinin düzenli bir şekilde uygulanmasıdır..

Doğru postür için ligament ve kasların dengede olması gerekir.Her vücut bölümüne ağırlık eşit olarak dağılır,şok absorbe edilir,hareket açıklığı korunur,stabilite ve mobilite için gerekli hareketler bağımsız kontrol edilir.

Omurgada Görülebilecek Postür Bozuklukları

Omurga;vücudun çatısını oluşturur. Hareketimizi sağlar,sağlıklı nefes almamızda ve kalbimizin iyi çalışmasında rolü vardır ve hareketimizi sağlayan kaslara beyinden emir getiren sinirleri taşır ve korur.Bu nedenle omurgamızın sağlıklı olması çok önemlidir.

---Kifoz (kamburluk) genellikle buluğ çağında gelişir ve ağrı yapmaz.Göğüs kafesi genişlemesini azalttığı gibi,omuz ekleminin hareketini de azaltır.Bu pozisyon omuzun öne ve içe dönmesine ve omuz kaslarının ve tendonlarının sıkışmasına sebep olur.

---Skolyoz (omurga eğriliği) Omurgadaki S yada C şeklindeki eğrilerdirYapısal ya da yapısal olmayan şekilde gelişir.Kalça eğriliği,bacaklarda uzunluk farkı,omuzların seviyesinde farklılıklar ve göğüslerde büyüklük farkı olabilir.Kızlarda daha çok görülür.Son derece önemlidir.

Lordoz(bel çukurunda artma)karın kasları zayıflığı,kilo,sırt kasları zayıflığı,bel fıtığı,kireçlenme gibi sebeplerle olabilir.

İş ile ilişkili Kas-İskelet Problemlerinden Korunmak İçin Öneriler ve Postüral Farkındalık

Başınızı ve gövdenizi gün içinde dik tutmaya çalışın

Belinizin normal eğriliklerini otururken ve ayakta dururken sağlamay çalışın,gün içinde karın kaslarınızı kasarak bel stabilizasyonunuzu sağlamaya çalışın.

Öne eğilirken belden değil kalçanızdan eğilin.

Bel destekli sandalyeler kullanın.

Hızlı hareketlerden kaçının,özellikle hızlıca baş çevirme hareketi yapmayın.

Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.

İş arasında periyodik aralıklar verin.

Yatarken kalın yastıklar kullanmayın.Sırt üstü ya da yan yatışı tercih edin.

Size önerilen egzersizleri her 2-3 saatte bir 3’er 4’er tane yapın.

Ergonomik Düzenlemeler

Ayakta Duruş Ergonomisi

---Başınızı dik tutup tam karşıya bakın

---Omuzlarınızı geri atın

---Karnınızı içeri çekin

---Dizlerinizi düz tutun

---Göğsünüzü önde tutun

Yatış Pozisyonu Ergonomisi

---Vücudunuzun fizyolojik kıvramlarını koruyun

---Başınızın altına çok yüksek olmayan bir yastık koyun ve dizlerinizin altına hafif bir yükseklik yerleştirin.

---Yan yatarken dizinizi hafif kırın ve iki bacağınız arasına bir yastık yerleştirin.nüzü dönem dönem farklı bacaklarınıza verin.

Ağırlık Kaldırma Ergonomisi

 ---Hiçbir zaman vücut ağırlığınızın dörtte birinden fazla ağırlık kaldırmayın

---Yerden ağırlık kaldırırken ayaklarınızı açın,ağırlığı vücudunuza yakın tutun ve dizlerinizi kırarak yere yaklaşıp,kollarınızı dirsekten kırarak ağırlığı kavrayın.

Sonra dizlerinizi düzelterek kaldırın.Bu şekilde belinizi bükmeden ve ağırlığınızı omurgaya vermeden bacaklarınızın gücüyleağırlığı kaldırın.

---Hiçbir zaman ağır bir cismi bel hizasından daha üste kaldırmayın.

İyi duruş pozisyonu;omurga üzerine binen ve omurgayı yıpratacak yüklerin minimal düzeye inmesini sağlar.Bu da;dikkat ve gayretle,düzenli egzersiz ve spor yaparak,hareketsiz hayattan uzak durarak elde edilir.

UNUTMAMAMIZ GEREKENLER…

VÜCUDUMUZUN FARKINDALIĞI ARTTIKÇA SAKATLANMA VE HASTALANMA RİSKİMİZ AZALMAKTADIR…..

VÜCUDUMUZDAN GELEN SİNYALLERE KULAK VERİRSEK PROBLEMLERİ OLUŞMADAN ÖNLEYEBİLİR VE KONTROL EDEBİLİRİZ.

SAĞLIĞIN KİŞİYE ÖZEL OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ.DOLAYISIYLE MEDİKAL İHTİYAÇLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA SPOR VE EGZERSİZLERİMİZİ BELİRLEMELİYİZ….

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar

Uzm. Fzt. Elif ÖZKALELİ VARDAR, 4 Nisan 1971 tarihinde Tokat Zile'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerini Ankara'da bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde başladığı lisans eğitimini 1991 yılında tamamlayarak Fizyoterapist unvanı almıştır. 1997 yılında ise aynı fakültede yüksek lisansını yapmış ve uzmanlık derecesini almıştır.

1991-1993 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda, 1993-1996 yılları arasında Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda görev yapmış olan Uzm. Fzt. Elif ÖZKALELİ VARDAR, 1996 yılından beri mesleki çalışmalarına Fonksiyon Manuel Fizyoterapi Kliniği'nde ve Acıbadem Ankara Hastanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Duruş bozuklukları
Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar
Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar
Ankara - Fizyoterapi
Facebook Twitter Instagram Youtube